* 4η Αγωνιστική

* Over 3.5 τα 2/3 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Μπάνφιλντ. Ο Καμπρέρα έβαλε μπροστά την Μπάνφιλντ στο 3’, ο Μετίγι ισοφάρισε στο 54’ και ο Γκαλόπο με πέναλτι έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Έλαβαν τέλος οι πανηγυρισμοί στην Σεντράλ από την ιστορική νίκη κόντρα στην Μπόκα την προηγούμενη Κυριακή, καθώς την Τετάρτη γύρισε με άδεια χέρια από το Φλορένσιο Σόλα.

Ήταν πράγματι ανέτοιμη πνευματικά για το παιχνίδι με την Μπάνφιλντ στο πρώτο μέρος, βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ από στατική φάση, οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι πριν την ανάπαυλα. Ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε τεράστια ευκαιρία πριν ισοφαρίσει με περιπετειώδη τρόπο και το ματς “μύριζε” ανατροπή στη συνέχεια. Η Μπάνφιλντ όμως κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα με VARίσιο πέναλτι, δίχως να έχει κάνει φάση σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Θα δώσει μεγάλη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, αφού η διαφορά από την τελευταία δυάδα στη συνολική βαθμολογία υποβιβασμού δεν είναι ασφαλείας.

Γεμάτο αναμένεται το γήπεδο, όπως στον θρίαμβο επί της Μπόκα, ενώ η διοίκηση θα ανοίξει εκδοτήρια και για τους φιλοξενούμενους.

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΣΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Άρσεναλ Σαραντί. Ο Σουάρες (20’) άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ, η Σαν Λορέντσο γύρισε προσωρινά το παιχνίδι με πέναλτι του Ορτιγόσα (57’), Ελίας (60’) και Λεγκισαμόν (68’). Ο Κολμάν με δύο γκολ σε δύο λεπτά (76’-78’) ισοφάρισε για την Άρσεναλ.

Τέταρτη διαδοχική ισοπαλία για την Σαν Λορέντσο, τρεις με τον Ινσούα στον πάγκο για το νέο πρωτάθλημα, σε κανένα παιχνίδι δεν άξιζε κάτι παραπάνω, μάλλον την κολακεύει η μέχρι τώρα συγκομιδή της.

Την Τρίτης, ο κίπερ Τορίκο έκανε λάθος στο πρώτο γκολ της Άρσεναλ, το οποίο προήλθε από κόρνερ, είχε μεγάλη ευκαιρία πριν την ανάπαυλα και μετά από αυτήν το γήπεδο κατηφόρισε. Μέσα σε 11 λεπτά το 0-1 έγινε 3-1, με τραβηγμένο πέναλτι, πλαγιοκόπηση από τ’ αριστερά και ατομική προσπάθεια από τον Λεγκισαμόν. Κι όμως η “σικλόν” δεν κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι, ισοφαρίστηκε μέσα σε δύο λεπτά, με την άμυνά της αδικαιολόγητα ψηλά, ενώ η Άρσεναλ είχε και πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ολική ανατροπή στο φινάλε!

“Είδα κάποια καλά πράγματα, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά. Χρησιμοποιήσαμε πολλούς νεαρούς παίκτες, με λίγα παιχνίδια στην κατηγορία, αλλά αυτό λειτουργεί και ως επένδυση για το μέλλον” δήλωσε ο κόουτς Ινσούα.

Φτωχό το ρόστερ της ομάδας, φέτος πολύ δύσκολα θα κινδυνέψει, αλλά φίλαθλοι και ρεπόρτερ ανησυχούν για το μέλλον της ομάδας, με τη διοίκηση που βάλλεται από παντού να προσπαθεί να κλείσει μεταγραφές. Δανεικός από την Μπόκα αποκτήθηκε ο χαφ Μαρόνι.

Προέκυψαν σημαντικά προβλήματα στη μεσαία γραμμή, με τους βασικούς χαφ Ορτιγόσα και Μαρτεγάνι να μένουν εκτός.