14η αγωνιστική

*Η Σεϊναγιόεν μετράει 3 συνεχόμενες νίκες στην έδρα της απέναντι στην Ίλβες, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 4-2 στην παράταση (3-2 καν. διάρκεια)επί της Φλόρα, για τον 1ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League. Έμεινε πίσω στο σκορ με 0-2, χάρη στα γρήγορα γκολ των φιλοξενούμενων σε κάθε ημίχρονο (9′, 47′). Κυριάρχησε στο υπόλοιπο παιχνίδι, δημιουργώντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και έφτασε δίκαια στην ανατροπή, με χατ-τρικ του Τζέρβις (59′, 66′, 85′), στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2 στο 113′, με τον Τίκανεν να της δίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Για το πρωτάθλημα, εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Χόνκα. Βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας, στο -3 από την πρώτη εξάδα. Δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία 6 εντός έδρας παιχνίδια της (3-3-0), έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ στα τελευταία τρία.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

Σεϊναγιόεν Στατιστικά

*G/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΙΛΒΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-2 από την Ούλου, την περασμένη αγωνιστική. Ήταν κάκιστη καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με εμφανές πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις δικές τους ευκαιρίες και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο διαμόρφωσαν το τελικό 0-2 (33′, 50′), φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

Επιστροφή στις ήττες για την Ίλβες μετά την εκτός έδρας νίκη με 0-1 επί της Χέλσινγκφορς. Βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με την 7η Χάκα. Μετράει 1 νίκη στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της, έχοντας δεχτεί τουλάχιστον 2 γκολ στα τρία από αυτά.