*Φάση των “16” του Κυπέλλου Ιταλίας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει την Γιουβέντους.

*Επιτρέπονται μέχρι 5.000 φίλαθλοι στο γήπεδο, χωρίς φιλοξενούμενους.

*Στο πρωτάθλημα: Σασουόλο – Κάλιαρι 2-2

*Σημειώθηκε ισοπαλία στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Το G/G επιβεβαιώθηκε στα πέντε τελευταία μεταξύ τους ματς.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Θύμα του εκπληκτικού Μπαράκ (τρία γκολ, μία ασίστ) έπεσε η Σασουόλο στο “MAPEI”, γνωρίζοντας απρόσμενη ήττα με 4-2 για την 22η αγωνιστική. Ό,τι ήθελαν έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τρεις φορές πριν την ολοκλήρωση αυτού. Αντέδρασαν οι γηπεδούχοι με την έναρξη του δευτέρου, προτού ο Μπαράκ κάνει το 4-1 τρία λεπτά αργότερα.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο 27χρονος Τσέχος μέσος στις καθυστερήσεις. “Τα πήγαμε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η Βερόνα ήταν καταπληκτική στο πρώτο. Θα μπορούσαμε να φτάσουμε σε ένα θετικό αποτέλεσμα αν δεν κάναμε τόσα λάθη”, είπε ο προπονητής Ντιονίζι.

Οι “νεροβέρντι” πανηγύρισαν μόλις μία νίκη στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις: Αυτή με τη Λάτσιο (2-1) στις 12 Δεκεμβρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσαν τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Δεν αποκλείεται να προχωρήσει σε αλλαγές στην ενδεκάδα ο προπονητής Ντιονίζι, θέση σε αυτή αναμένεται να πάρει ο Μπεράρντι που εξέτισε την ποινή τιμωρίας του.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (4-2) από την Βερόνα. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Καπράρι (37′) και Μπαράκ (44′, 57′ πεν., 90+4′), μείωσαν απλά δύο φορές οι Σκαμάκα (54′) και Ντεφρέλ (67′).

ΣΑΣΟΥΟΛΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 15/16 τελευταία παιχνίδια της (δες το στο pame stoixima online)

*Over 3,5 στα 8/11 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΚΑΛΙΑΡΙ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Το ρόλο του αουτσάιντερ επιβεβαίωσε η Κάλιαρι στο “Olimpico”, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από τη Ρόμα, επιστρέφοντας στα αρνητικά αποτελέσματα μετά από δύο σερί νίκες. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν κινητικοί, όχι όμως αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να… κλέψουν κάτι από την αναμέτρηση.

Έφτασαν λίγα… εκατοστά από τη ζημιά στο 84′, όταν ο Ζοάο Πέδρο έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από παράλληλη μπαλιά. Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. “Καταρχάς πραγματοποιήσαμε μία εξαιρετική εμφάνιση, αξίζαμε την ισοπαλία, ίσως και τη νίκη με την παρουσία μας στο δεύτερο ημίχρονο”, είπε ο προπονητής Ματζάρι που πέταξε τα καρφιά του για την διαιτησία.

Σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ πρόκειται να προχωρήσει σε σαρωτικό ροτέισον ενόψει της σημερινής αναμέτρησης με τη Σασουόλο. Οι Σαρδηνοί προσπέρασαν το εμπόδιο της Τσιταντέλα (3-1 εντός) για να φτάσουν στους “16” του Κυπέλλου Ιταλίας.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από τη Ρόμα. Το μοναδικό γκολ πέτυχε με πέναλτι ο Σέρτζιο Ολιβέιρα στο 33′.