* 38η αγωνιστική.

* Ισόπαλες στα 4 τελευταία μεταξύ τους, τα 2 που έγιναν στη Σαραγόσα έληξαν χωρίς τέρματα.

* Under 2,5 οι 5/6 συναντήσεις τους σε βάθος δεκαετίας.

* Στον πρώτο γύρο: Μπούργος-Σαραγόσα 1-1 (31/10).

ΣΑΡΑΓΟΣΑ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη εκτός με τη Λεγανές με 1-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Μιγκέλ ντε λα Φουέντε (57’), ισοφαρίστηκε από πέναλτι του Μέσα στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Άρπαξε έναν βαθμό που άξιζε στο “Μπουτάρκε” απέναντι σε μια Λεγάνες που με δύο ευκαιρίες είχε προβάδισμα με 1-0 ως την τελευταία φάση. Δεν τα κατάφερε καν από μόνη της, χρειάστηκε ένα πέναλτι σχεδόν σε “νεκρό” χρόνο για να πετύχει ένα γκολ, μετά από πλειάδα καθαρών ευκαιριών που σπατάλησαν οι παίκτες του Βίκτορ Φερνάντεθ.

Πολύ σπουδαίο αποτέλεσμα ο βαθμός στην έδρα της πρωτοπόρου, και βαθμολογικά, και ψυχολογικά. Πήρε ξανά μια αξιόλογη διαφορά από την τελευταία τετράδα, άνω της μιας νίκης, σωμένη ακόμα δεν είναι αλλά όλα δείχνουν πως δεν θα έχει πρόβλημα να παραμείνει στην κατηγορία, κάτι που θα ήταν βέβαια παράλογο να συμβεί με τέτοιο ρόστερ.

“Το να κερδίσουμε την Μπούργος θα αποτελέσει ένα τεράστιο βήμα προς το στόχο μας” σημείωσε ο κόουτς Φερνάντεθ, ο οποίος περιμένει η ομάδα του να τελειώσει τη δουλειά της, το συντομότερο δυνατόν. Πιθανή επιστροφή του μέσου Σεράνο.

Σαραγόσα Στατιστικά

* Αήττητη στα 3 τελευταία, κέρδισε μόνο 1, επιβλήθηκε με 2-1 της Σαραγόσα με την Ουέσκα εκτός.

* Τρέχει σερί με 5 G/G, στα 4/5 δέχτηκε πρώτη γκολ.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με 2-2 με την Αμορεμπιέτα εντός. Έφτασε να προηγείται με 2-0 με τα γκολ των Νίνιο (8’) και Κούρο, ισοφαρίστηκε από δύο γκολ του Μορθίγιο (77’, 79’).

“Πνίγηκε” στην έδρα της απέναντι στην Αμορεμπιέτα και η αιτία δεν ήταν μόνο η νεροποντή με χαλάζι που διέκοψε για λίγα λεπτά το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος. Εκείνη αποτέλεσε ίσως το έναυσμα, βγήκε από τα αποδυτήρια αγνώριστη, ισοφαρίστηκε με δύο κολλητά γκολ και παρ’ όλο που προσπάθησε να απαντήσει, δεν τα κατάφερε.

Ίσως το συγκεκριμένο να ήταν το πιο ενδεικτικό αποτέλεσμα πως δεν είναι ικανή να διεκδικήσει την παρουσία της στα πλέι οφ. Βαθμολογικά ακόμα έχει πολύ βάσιμες ελπίδες, απέχοντας τέσσερις βαθμούς από την εξάδα, όμως εκτός των άλλων όντας πια ενδέκατη, θα πρέπει να προσπεράσει πέντε ομάδες για να το καταφέρει.

Χαμηλά βάζει τον πήχη των απαιτήσεων στη Σαραγόσα ο Μπόλο, “θα πρέπει να είμαστε πολύ καλοί για να αποσπάσουμε κάποιο βαθμό από το συγκεκριμένο παιχνίδι” ανέφερε. Σημαντικό πρόβλημα ο μέσος Ατιένθα, ο οποίος δείχνει να μην προλαβαίνει να αγωνιστεί.