9η αγωνιστική

*Αήττητη η Χιροσίμα στις πέντε τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Σαπόρο, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΑΠΟΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Αζούλ Κλάρο Νουμαζού, για το Λιγκ Καπ. Προηγήθηκε με τον Τανάκα στο 10ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 54′, στην πορεία σκόραρε δις με τον Κομπαγιάσι (55′, 60′).

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, μετά και τη νίκη 1-0 επί της Γκάμπα, η Σαπόρο κατάφερε να μείνει αήττητη στο πρωτάθλημα. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μιχαΐλο Πέτροβιτς φιλοξενήθηκε από τη Νιγκάτα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Πήρε προβάδισμα σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, στην πορεία όμως έδωσε χώρους στην αντίπαλο και το “πλήρωσε” με ισοφάριση προς το φινάλε.

Αυτός ήταν μόλις ο πέμπτος βαθμός για φέτος, που τη διατηρεί αρκετά χαμηλά, πάνω μόνο από την Τόσου. Ηττήθηκε στα 3/4 φετινά εντός της, έχοντας και μια νίκη. Μεσοβδόμαδα, επικράτησε με 1-3 της Αζούλ Κλάρο Νουμαζού, για τον δεύτερο γύρο του Λιγκ Καπ.

Σαπόρο Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΙΡΟΣΙΜΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Φουκουόκα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 22′, για να ισοφαρίσει τρία λεπτά αργότερα με τον Σασάκι.

Αήττητη είναι η Χιροσίμα, μετά και τις οκτώ πρώτες στροφές στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκαελ Σκίμπε φιλοξενήθηκε από τη Φουκουόκα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου, είχε όμως άμεση απάντηση. Απειλούσε περισσότερο μετά την ανάπαυλα, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Πρώτη απώλεια, μετά τις δυο νίκες που προηγήθηκαν κόντρα σε Μασίντα Ζέλβια (1-2 εκτός) και Σονάν Μπελμάρε (2-0 εντός), οπότε και μοιράζεται τη δεύτερη θέση με τη Μασίντα Ζέλβια. Πήρε ένα διπλό στις τέσσερις φετινές εξόδους της (1-3-0).