Φιλική αναμέτρηση.

*Οι ομάδες συναντήθηκαν την τελευταία φορά σε φιλικό παιχνίδι επίσης, το 2018 και αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-1 από τη Βενεζουέλα, σε φιλικό παιχνίδι. Στο 26’ ο Μαρτίνες σκόραρε για το 1-0 και στο 34’ ο Ροντόν πέτυχε δεύτερο τέρμα για τη Βενεζουέλα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 73’ ο Αλ Νταουσάρι μείωσε σε 2-1 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σαουδική Αραβία έρχεται από την ήττα στο φιλικό με αντίπαλο τη Βενεζουέλα (2-1), δεν ικανοποίησε με τη συνολική εικόνα που παρουσίασε. Ωστόσο, είναι πιο σημαντικό τη δεδομένη στιγμή να δοκιμάσει παίκτες και σχήματα ο τεχνικός Ερβέ Ρενάρ ο οποίος βρίσκεται στον πάγκο της ομάδας από τον Ιούλιο του 2019. Τρεις σερί ήττες μετρά η Σαουδική Αραβία, θέλει να βγάλει αντίδραση παρά το γεγονός ότι δεν έχει κάποιο επίσημο ματς προγραμματισμένο στο εγγύς μέλλον. Είναι εκτός αποστολής οι Αλ-Κάρνι, Αλ-Ταμπάκτι,  Σαραϊλί, Αλ-Αμπούντ.

Σαουδική Αραβία Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*7 σερί παιχνίδια είχαν “2-3 τέρματα”

ΒΟΛΙΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 1-0 από το Ουζμπεκιστάν, στο πλαίσιο φιλικού αγώνα. Στο 36’ ο Σομουρόντοφ σκόραρε το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι. Μοιρασμένο το δεύτερο ημίχρονο, στο 90+4’ αποβλήθηκε ο Σαγρέδο για τη Βολιβία.

Η Βολιβία έχασε από το Ουζμπεκιστάν (1-0) σε φιλικό ματς, με ένα τέρμα από το πρώτο ημίχρονο. Μπορεί να ισορρόπησε σχετικά στο δεύτερο μέρος, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τις όποιες καλές φάσεις έφτιαξε μπροστά από την αντίπαλη εστία. Ο Γκουστάβο Κόστας βρίσκεται στην τεχνική ηγεσία των Βολιβιανών, ανέλαβε το Νοέμβριο του 2022 και θέλει να δείξει καλύτερη εικόνα στο προσεχές παιχνίδι. Δεν είναι διαθέσιμοι οι Ακίν, Μπεχαράνο, Χουστινιάνο, Σαουσέδο, Βιγιαροέλ, Ραμάγιο, Βάκα.