*7η αγωνιστική

ΣΑΟ ΠΑΟΥΛΟ

Προηγούμενο ματς: Η Σάο Πάουλο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την αποβολή αντίπαλου παίκτη στο 61ο λεπτό, κερδίζοντας με 0-2 εκτός έδρας την Σπορτ Ρεσίφε, ανοίγοντας το σκορ με τον Λουτσιάνο στο 71’, πριν πετύχει και δεύτερο τέρμα με τον Μάρκος Φελίπε στο 89ο λεπτό.

Η Σάο Πάουλο έκανε απλά το καθήκον της, κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Σπορτ Ρεσίφε, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, για το κύπελλο Βραζιλίας, αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά. Βέβαια δεν ενθουσίασε με την απόδοση της, αλλά αυτό που μετράει είναι πως παραμένει αήττητη για εννιά αγώνες, με πέντε νίκες σε αυτό το διάστημα. Ειδικά στην έδρα της δεν χάνει εδώ και πέντε παιχνίδια, στα οποία δεν έχει δεχθεί καν γκολ, με τρεις σερί νίκες στα πιο πρόσφατα.

Στο πρωτάθλημα είναι οριακά στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 10η θέση του, αλλά από πλευράς βαθμών είναι πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, στο +4, απ’ ότι στην κορυφή, από την οποία βρίσκεται στο -6.

Ο γκολκίπερ Ζαντρέι, ο πλάγιος μπακ Ιγκόρ Βινίσιους, ο επιθετικός Ερισον και ο αμυντικός Μορέιρα συνεχίζουν να απουσιάζουν λόγω κάποιων ενοχλήσεων, ενώ εκτός αποστολής έμεινε ο κεντρικός αμυντικός Αρμπολέδα, που έκανε κάποιες εξετάσεις, οι οποίες βγήκαν καθαρές, αλλά χρειάζεται ξεκούραση.

Σάο Πάουλο Στατιστικά

*Εχει εφτά συνεχόμενα under 2,5

*Εχει 6/11 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 7/11 N/G εντός έδρας, έξι σερί στα πιο πρόσφατα παιχνίδια

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βάσκο Ντα Γκάμα έχασε με 0-1 εντός έδρας από την Σάντος, με το γκολ να το δέχεται από τον Ντέιβιντ Ουάσινγκτον στο 29ο λεπτό. Πάλεψε αρκετά για να ισοφαρίσει, έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Βάσκο Ντα Γκάμα είναι από τις ομάδες που είχαν ολόκληρη την εβδομάδα να δουλέψουν και να προπονηθούν, καθώς έχει αποκλειστεί από το κύπελλο Βραζιλίας. Τελευταίος της αγώνας η ήττα με 0-1 από την Σάντος εντός έδρας, αν και η εμφάνιση μάλλον ικανοποίησε τον τεχνικό της, Μαουρίσιο Μπαρμπιέρι, αφού αναμένεται να παρατάξει ίδια ενδεκάδα! Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν έχει νίκη.

Παραμένει χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στο δεύτερο μισό του, στην 16η θέση, τελευταία παραμονής, σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από την ζώνη του υποβιβασμού.

Συνεχίζουν να απουσιάζουν οι τραυματίες εδώ και καιρό Γκάμπριελ Ντίας (ΑΜ), Ντε Λούκα (ΜΕ), αλλά και οι νεαροί μέσοι Μάρλον Γκόμες, Αντρέι Σάντος που είναι με την εθνική κάτω των 20 ετών.