16η αγωνιστική (Απερτούρα)

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 5/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μαζατλάν με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Αλμάδα στο 5’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Πρεσιάδο στο 22’. Το 2-1 πέτυχε ο Αμαρίγια στο 45+3’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Εσκομπάρ στο 83’.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της και γνώρισε την ήττα η Σάντος Λαγκούνα. Μπήκε νωθρά και έμεινε πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε να βρει σχετικά γρήγορα «απάντηση». Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως δέχθηκε ακόμη ένα γκολ, ενώ στην επανάληψη ανέβασε τις γραμμές της, με αποτέλεσμα να δεχθεί ακόμη ένα τέρμα.

Μονόδρομος η νίκη στο σημερινό παιχνίδι, αν θέλει να έχει ελπίδες για πρόκριση στα πλέι-οφ την τελευταία αγωνιστική. Είναι εξαιρετική σε ότι αφορά την επιθετική της γραμμή, δημιουργεί πολλές ευκαιρίες και σκοράρει ακατάπαυστα, όμως η άμυνά της έχει τρομερά προβλήματα, αφήνει συνεχώς κενά, με αποτέλεσμα να δέχεται εύκολα και μονίμως γκολ.

Σάντος Λαγκούνα Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΟΛΟΥΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Πουέμπλα με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Μαρτίνεζ στο 78’ με πέναλτι.

Κακή εμφάνιση και ήττα για τη Τολούκα. Δημιούργησε λίγες ευκαιρίες και δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, μένοντας στο μηδέν ως το τέλος. Αμυντικά δέχθηκε πίεση, στην οποία εν τέλη υπέκυψε, δεχόμενη το καθοριστικό γκολ.

Σημαντικό ματς το σημερινό, καθώς δεν θέλει σε καμία περίπτωση να ηττηθεί. Με νίκη εξασφαλίζει κατά ένα μεγάλο βαθμό πως θα βρίσκεται στα πλέι-οφ, ενώ θέτει βάσεις για να παλέψει τη τελευταία αγωνιστική για την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά. Πολλά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, έχει αρκετά προβλήματα στα μετόπισθεν, όμως συνηθίζει να βρίσκει εξίσου δίχτυα και αυτό την αποτελεί κίνδυνο για κάθε αντίπαλο.