*36η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Φλουμινένσε-Σάντος 1-0

* Η Σάντος έχει να ηττηθεί εντός από την Φλουμινένσε από το 2014, όταν έχασε με 0-1. Από τότε την έχει υποδεχθεί οκτώ φορές, έχοντας πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΣΑΝΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σάντος έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Μποταφόγκο, ισοφαρίζοντας στο τελευταίο λεπτό με τον Μεσίας, έχοντας δεχθεί γκολ από τον Ντανίλο Μπαρμπόσα μόλις στο 11ο λεπτό.

Με ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό από στατική φάση, η Σάντος ισοφάρισε σε 1-1 την Μποταφόγκο εκτός έδρας, παραμένοντας αήττητη για έβδομο σερί παιχνίδι, έστω και με περισσότερες ιαοπαλίες από νίκες (τέσσερις εναντι τριών). Σε κάθε περίπτωση, διανύει την καλύτερη της περίοδο τη φετινή σεζόν, τουλάχιστον στο εθνικό πρωτάθλημα.

Συν τοις άλλοις, δουλεύουν και άλλες ομάδες γι’ αυτήν! Η χθεσινή νίκη της Κορίνθιανς, της εξασφάλισε την παραμονή εκτός ζώνης υποβιβασμού, ανεξαρτήτως αποτελέσματος δικού της απόψε!

Βέβαια είναι αυτή τη στιγμή στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού και αν κερδίσει και ξεφύγει λίγο περισσότερο, ίσως να μπορεί στις δύο τελευταίες αγωνιστικές να ασχοληθεί περισσότερο με το αν συμμετάσχει στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα και όχι με την παραμονή της στην κατηγορία.

Σάντος Στατιστικά

*Τέσσερα σερί under 2,5

*10/17 over 2,5 εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Φλουμινένσε κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Κοριτίμπα, ανοίγοντας το σκορ με τον Κανό στο 45’, πετυχαίνοντας δεύτερο τέρμα με τον Τζον Κένεντι στο 63’, πριν μειώσει για την αντίπαλο της ο Ζεσέ στο 90ο λεπτό.

Αν και δεν έχει κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Φλουμινένσε κέρδισε με 2-1 εντός έδρας την Κοριτίμπα, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη, έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες. Και
παραμένει αήττητη μετά την κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Υπενθυμίζεται πως από τη στιγμή που δεν κινδυνεύει να υποβιβαστεί ή δεν διεκδικεί τον τίτλο, η παρουσία της στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος θα είναι μάλλον διαδικαστική, χωρίς κανέναν ουσιαστικό βαθμολογικό στόχο.

Μακριά από την έδρα της, σε 90λεπτα, έχει να κερδίσει έξι αγώνες, από τότε που το πέτυχε επί τις Ιντερνασιονάλ. Αλλά έχει και δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στα πιο πρόσφατα.

Και μπορεί ο Φερνάντο Ντινίζ να δήλωσε πως η ομάδα του θα παίζει για την αξιοπιστία του πρωταθλήματος με τις καλύτερες δυνατές ενδεκάδες, αλλά άφησε εκτός αποστολής τον Μαρσέλο για να ξεκουραστεί και στο προηγούμενο παιχνίδι ο Γκάνσο μπήκε ως αλλαγή. Δηλαδή φροντίζει και τον χρόνο συμμετοχής των μεγαλύτερων σε ηλικία παικτών του.