*Στο Απερτούρα: Κρουζ Αζούλ – Σάντος Λαγκούνα 3-1

ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ

Παρότι χρειαζόταν μερικά δευτερολέπτα για να φύγει με την εκτός έδρας νίκη 0-1 κόντρα στην Γουαδαλαχάρα, την Κυριακή, η Σάντος Λαγκούνα αρκέστηκε εν τέλει στον βαθμό της ισοπαλίας, με τον Ροδόλφο Πισάρο να σκοράρει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Χούλιο Φουρχ ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει την μπάλα, μετά και την αποβολή του Ντιέγκο ντε Μπουέν στο 76ο λεπτό, τελειώνοντας την αναμέτρηση με μόλις 33% κατοχής της μπάλας. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Χοσέ Μανουέλ ντε λα Τόρε πραγματοποιεί ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στο 2017 και παραμένει αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα. Είναι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με απολογισμό περίπου δυο βαθμούς ανά παιχνίδι, μια δραματική βελτίωση σε σχέση με αυτό που έδειχνε στο παρελθόν.

Αμφίβολος εξακολουθεί να παραμένει ο Θέσαρ Ιμπάνιεζ (ΑΜ 0/0), που παρέμεινε εκτός για αρκετό διάστημα, με πρόβλημα στο γόνατο, ενώ για τον ίδιο λόγο θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν ο Αντρές Μουρίγιο (ΑΜ 0/0). Απών και ο τιμωρημένος Ντιέγκο ντε Μπουέν (ΜΕ 13/0), που αποβλήθηκε κόντρα στην Γουαδαλαχάρα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γουαδαλαχάρα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ

Στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 αρκέστηκε η Κρουζ Αζούλ κόντρα στην πολύ κακή Κερετάρο, το Σάββατο. Το αυτογκόλ του Λουίς Μιγκέλ Νοριέγκα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε το προβάδισμα στην Κρουζ Αζούλ, όμως λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σκόραρε στην σωστή εστία αυτή τη φορά, γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Πάκο Χέμεθ είχε το 64% της κατοχής της μπάλας, έντεκα κόρνερ και εννέα εύστοχα σούτ, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τις φάσεις που δημιούργησαν, έχοντας πετύχει μόλις τέσσερα τέρματα μετά από πέντε παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα.

Αμφίβολη παραμένει η συμμετοχή του Χοσέ ντε Χεσούς Κορόνα (ΤΕ 22/0), με ένα πρόβλημα στον αγκώνα να του στερεί τη συμμετοχή στο παιχνίδι της εθνικής ομάδας του Μεξικού κόντρα στην Ισλανδία. Ο Φρανσίσκο Σίλβα (ΜΕ 17/3) είναι και αυτός αμφίβολος με μυϊκό πρόβλημα, ενώ λόγω τραυματισμού ενδέχεται να μην αγωνιστεί και ο Κρίστιαν Εντουάρντο Χιμένεθ (ΜΕ 20/5).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κερετάρο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.