*9η αγωνιστική

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ

Η Σάντερλαντ προέρχεται από την πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα με 2-1 στο γήπεδο της Μπέρτον. Ουσιαστικά πλήρωσε το κακό της πρώτο ημίχρονο, όταν και δέχθηκε τα δύο γκολ, στο 19ο λεπτό και στο 36’. Και στο δεύτερο μισό του αγώνα παρόλο που παρουσιάστηκε βελτιωμένη και μείωσε γρήγορα (στο 54’), δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει για να αποφύγει τουλάχιστον την ήττα. Είναι πάντα εντός θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς, αλλά έμεινε λίγο πίσω από τις δύο πρώτες θέσεις που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο.

Ο τεχνικός της, Τζακ Ρος, δεν θέλει κάποια πιθανή αρνητικότητα να επηρεάσει όλη την καλή δουλειά που γίνεται στην ομάδα του. Γι’ αυτό και πιστεύει πως είναι πολύ σημαντικό το πώς θα αντιδράσουν οι παίκτες του στο τελευταίο παιχνίδι και την πρώτη ήττα, θεωρώντας πως δούλεψαν πολύ καλά μέσα στην εβδομάδα, ώστε να επιστρέψουν στις νίκες.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Γουάτμορ (ΜΕ), ΜακΓκίντι (ΜΕ), αν και ο δεύτερος είναι κοντά στην επιστροφή, ενώ λείπει και ο Πάουερ (ΜΕ) λόγω τιμωρίας, εκτίοντας την τελευταία από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του. Χτύπησε στον τελευταίο αγώνα και ο Γουάικ (ΕΠ) που θα απουσιάσει για αρκετό καιρό, όμως έγινε καλά και επιστρέφει ο ΜακΓκίουτς (ΜΕ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Σάντερλαντ έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Μπέρτον για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 3/4 G/G εντός έδρας στο πρωτάθλημα.

Το Σάντερλαντ – Ρότσντεϊλ παίζει στον Stoiximan

ΡΟΤΣΝΤΕΪΛ

Η Ρότσντεϊλ κέρδισε 3-0 εντός έδρας την Τζίλιγχαμ, με χατ τρικ του Χέντερσον, που πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο (9’, 18’) και άλλο ένα στο δεύτερο ημίχρονο, στο 64’ και ενώ νωρίτερα η αντίπαλος της είχε δοκάρι. Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει, αλλά πρώτη της φετινή νίκη στην έδρα της στο πρωτάθλημα, ενώ είναι αήττητη μακριά από αυτήν.

Ο προπονητής της, Κιθ Χιλ, ήταν ευχαριστημένος από την εβδομάδα που πέρασε η ομάδα του, στην οποία είχαν την ευκαιρία να δουλέψουν καλά. Και πιστεύει πως η ψυχολογία της ομάδας του είναι σε πολύ καλό σημείο, ενόψει της σημερινής πολύ δύσκολης αναμέτρησης, απέναντι σε μία αντίπαλο που την χαρακτήρισε ως το πιο μεγάλο όνομα της κατηγορίας. Απλά πρέπει να διατηρήσουν σε υψηλά επίπεδα τη διάθεση, τον ενθουσιασμό και την αυτοπεποίθηση τους.

Μοναδικός απών είναι πλέον ο Ράνταλ (ΑΜ) που έχει επιστρέψει στη Λίβερπουλ από την οποία είναι δανεικός για θεραπεία.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ρότσντεϊλ κέρδισε 3-0 εντός έδρας την Τζίλιγχαμ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 4/6 G/G εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.