*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Βίλα Νόβα-Σαμπάιο Κορέα 3-0

*Έξι σερί N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, από τρία σε κάθε έδρα.

ΣΑΜΠΑΪΟ ΚΟΡΕΑ

Προηγούμενο ματς: Η Σαμπάιο Κορέα κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Σαπεκοένσε, με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο 20λεπτο, από τους Ιτάλο (8’), Νέτο Παραϊμπα (19’).

Η Σαμπάιο Κορέα έπειτα από οκτώ σερί ισοπαλίες, εννιά στα 11 τελευταία παιχνίδια που δεν είχε νίκη, κατάφερε επιτέλους να επιστρέψει στα “τρίποντα”, επικρατώντας με 2-0 εντός έδρας της Σαπεκοένσε, στο ντεμπούτο του Μαρτσιόρι στον πάγκο της.

Αλλά ήταν και η πρώτη της νίκη έπειτα από εφτά αγώνες στο γήπεδό της, στους οποίους είχε πέντε ισοπαλίες. Γενικώς έχει μόλις τέσσερις νίκες εντός έδρας στο πρωτάθλημα.

Φυσικά έχει τις περισσότερες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, αλλά το τελευταίο αποτέλεσμα της επέτρεψε να ξεφύγει στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας, στο +4, από την ζώνη υποβιβασμού. Εύκολα γίνεται κατανοητό πόσο κρίσιμο είναι το σημερινό παιχνίδι.

Σαμπάιο Κορέα Στατιστικά

*Οκτώ σερί under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*8/14 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα

ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βίλα Νόβα έφερε 1-1 εντός έδρας με την Πόντε Πρέτα, σκοράροντας με τον Κριστιάν στο 33’, αλλά ισοφαρίστηκε πολύ σύντομα, από τον Ελιέλ στο 35’. Στο δεύτερο ημίχρονο πάντως της ακυρώθηκε γκολ με το VAR.

Από ισοπαλία προέρχεται η Βίλα Νόβα, που έφερε 1-1 απεναντι στην Πόντε Πρέτα. Δεν χάνει εδώ και δύο αγώνες, ενώ έχει δύο νίκες στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.

Έμεινε λίγο πίσω στη διεκδίκηση της ανόδου, αλλά είναι ακόμη σε απόσταση βολής. Αν κερδίσει απόψε θα βρεθεί, έστω και προσωρινά, ενόψει άλλων αποτελεσμάτων, εντός αυτής. Έχει πάντα την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας.