*3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Euro. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο «Πάρκεν» της Κοπεγχάγης και θα τον δουν από κοντά 16.000 άνθρωποι.

*Έχουν αναμετρηθεί μόλις μία φορά μετά τη διάλυση της Ε.Σ.Σ.Δ., σε φιλικό το 2012 (νίκη Ρωσίας 2-0).

*Η Ρωσία προκρίνεται με νίκη, της αρκεί η ισοπαλία, αρκεί η Φινλανδία να μην κερδίσει το Βέλγιο. Η Δανία ίσως τερματίσει δεύτερη αν κερδίσει τη Ρωσία και παράλληλα η Φινλανδία ηττηθεί απ’ το Βέλγιο, σ’ αυτή την περίπτωση θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία. Σ’ αυτό το σενάριο, όλα θα εξαρτηθούν απ’ τα σκορ των τελευταίων αγώνων και τη συνολική διαφορά τερμάτων στον όμιλο.

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας εφαρμόζονται κατά σειρά τα ακόλουθα κριτήρια: α) μεταξύ τους παιχνίδια, β) συνολική διαφορά τερμάτων στον όμιλο, γ) καλύτερη επίθεση στον όμιλο, δ) περισσότερες νίκες στον όμιλο, ε) μικρότερος βαθμός ποινών (κόκκινη κάρτα: 3 βαθμοί, κίτρινη κάρτα: 1 βαθμός, αποβολή με δύο κίτρινες: 3 βαθμοί).

*Η Ρωσία δέχτηκε γκολ στα 16/17 τελευταία ματς μεγάλων διοργανώσεων!

*Η Ρωσία έχασε το τελευταίο ματς του ομίλου στις τελευταίες 3/4 μεγάλες διοργανώσεις (0-1-3).

*Ο Αρτέμ Τζιούμπα είχε συμμετοχή σε 22 γκολ στις τελευταίες 21 εμφανίσεις του με τη Ρωσία ανεξαρτήτως διοργάνωσης (14 γκολ, 8 ασίστ).

*Η Δανία σκόραρε μόλις μια φορά στις τελευταίες 50 τελικές προσπάθειες της σε τελική φάση Euro (17 διαφορετικοί παίκτες της είχαν τελική προσπάθεια).

Δείτε τα Προγνωστικά Euro

ΡΩΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ήταν υποχρεωμένη να αλλάξει την εικόνα της η Εθνική Ρωσίας σε σχέση με την πρεμιέρα κόντρα στο Βέλγιο, εναντίον των Φινλανδών η νίκη ήταν απόλυτα απαραίτητη. Η τραγική εικόνα της ομάδας του στο αμυντικό κομμάτι εναντίον των Βέλγων ανάγκασε τον Τσερτσέσοφ να αλλάξει σχηματισμό, το 3-4-2-1 έδωσε περισσότερη σιγουριά στην ομάδα του, παρότι οι Φινλανδοί μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο. Το φοβερό γκολ του εξαιρετικού Μίραντσουκ λίγο πριν την ανάπαυλα άλλαξε την ψυχολογία του αγώνα, οι Ρώσοι ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο μέρος, ανασταλτικά πατούσαν καλά και έβγαιναν πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση, αν ήταν πιο προσεκτικοί θα είχαν κερδίσει πιο άνετα.

Αυτή η νίκη δίνει τη δυνατότητα στη Ρωσία να παίξει σήμερα για δύο αποτελέσματα, καθώς ακόμη και η ισοπαλία μάλλον θα είναι αρκετή για να της χαρίσει τη δεύτερη θέση και την πρόκριση, υπό την προϋπόθεση ότι η Φινλανδία δε θα κερδίσει το Βέλγιο. Σε περίπτωση ήττας των Ρώσων και των Φινλανδών, θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία με τη Δανία, εκεί θα μετρήσει η συνολική διαφορά τερμάτων, κάτι που σημαίνει ότι το εύρος μιας πιθανής ήττας έχει μεγάλη σημασία. Το σίγουρο είναι ότι αν χάσει με δύο γκολ διαφορά τότε μένει τέταρτη.

Η «αρκούδα» είχε μια μέρα ξεκούρασης και προετοιμασίας παραπάνω απ’ τη Δανία, με τον Τσερτσέσοφ να τονίζει: «Σίγουρα είναι σημαντικό σε μεγάλα τουρνουά να ξεκουράζεσαι, ακόμη και η μία ημέρα παίζει ρόλο. Ωστόσο, δε νομίζω ότι είναι το πιο σημαντικό. Η τακτική είναι το πιο σημαντικό, ο τρόπος με τον οποίο θα προσεγγίσουμε το παιχνίδι. Δεν έχω καμία αμφιβολία για τους παίκτες μου». Θα είναι το πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι της Ρωσίας στις τελευταίες δύο μεγάλες διοργανώσεις, αφού ήταν οικοδέσποινα στο Μουντιάλ του 2018 και έπαιξε τα δύο πρώτα ματς του τρέχοντος Euro στην Αγία Πετρούπολη.

Έτοιμος ο στόπερ Κουντριάσοφ, που τραυματίστηκε λίγο πριν το Euro, μάλλον θα είναι βασικός αντί του Μπαρίνοφ. Διαθέσιμος και ο δεξιός μπακ Φερνάντες, ο οποίος αντικαταστάθηκε νωρίς κόντρα στη Φινλανδία, ωστόσο ξεπέρασε το πρόβλημα και δηλώνει «παρών». Λογικά δε θα αλλάξει το 3-4-2-1 ο Τσερτσέσοφ, περιμένει πολλά στο δημιουργικό κομμάτι απ’ τους Μίραντσουκ και Γκολόβιν, που θα παίξουν πίσω απ’ τον Τζιούμπα.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Φινλανδίας στη δεύτερη αγωνιστική. Το γκολ ο Μίραντσουκ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Καλύτερη η Φινλανδία στο πρώτο μέρος, είχε ακυρωθέν γκολ στο τρίτο λεπτό και μεγάλη ευκαιρία λίγο αργότερα. Ανώτερη η Ρωσία στο δεύτερο 45λεπτο, μπορούσε να κερδίσει πιο άνετα, είχε δυο-τρεις μεγάλες φάσεις.

ΡΩΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G στα 4/7 τελευταία παιχνίδια της (Δες το στην Stoiximan).

*Over 2.5 στα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Έχει μόλις δύο νίκες στα τελευταία 9 ματς τελικής φάσης Euro (2-2-5).

21+ Παίξε υπεύθυνα | Αρμόδιος Ρυθμιστής MGA

ΔΑΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν παίρνει αυτό που αξίζει μέχρι στιγμής στο Euro η Εθνική Δανίας, είναι μια ομάδα με επιθετικά στοιχεία, βγάζει ενέργεια και απειλεί τον αντίπαλο, ωστόσο δεν έχει ευστοχία και αμυντική ισορροπία. Έχασε και απ’ το Βέλγιο την περασμένη Πέμπτη, σε ματς που ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος, σκόραρε νωρίς και είχε ευκαιρίες και προϋποθέσεις για να βρει δεύτερο γκολ. Η είσοδος του Ντε Μπρόινε στο δεύτερο 45λεπτο άλλαξε τα δεδομένα, το Βέλγιο ήταν κυνικό, σκόραρε δύο φορές απ’ το 54’ μέχρι το 70’ και διαχειρίστηκε την κατάσταση μέχρι το φινάλε. Είχε δοκάρι με τον Μπρέιθγουεϊτ η Δανία.

Στα πρώτα δύο ματς του ομίλου έχει βγάλει συνολικά 43 τελικές προσπάθειες, στις οποίες σκόραρε μόλις ένα γκολ (2% ποσοστό ευστοχίας), τη στιγμή που οι αντίπαλοι (Φινλανδία και Βέλγιο) είχαν μόλις 7 τελικές προσπάθειες και σκόραραν τρεις φορές (43% ποσοστό ευστοχίας). Το κλίμα άλλαξε προς το καλύτερο μετά την ήττα απ’ το Βέλγιο χάρη στην επίσκεψη του Κρίστιαν Έρικσεν στην προπόνηση. Ο άσσος της Ίντερ πήρε εξιτήριο απ’ το νοσοκομείο και συνάντησε τους συμπαίκτες του, κίνηση που έφερε διαφορετικό «αέρα» στα αποδυτήρια.

«Σημαίνει πολλά η επίσκεψη του, το γεγονός ότι τον είδαμε στα μάτια. Ήταν πολύ σημαντικό για κάποιους παίκτες», είπε ο κόουτς Γιούλμαντ, ενώ ο αρχηγός Κιάερ τόνισε: «Τώρα πλέον είμαστε όλοι έτοιμοι να απολαύσουμε το ποδόσφαιρο ξανά». Η Δανία παίζει μόνο για τη νίκη σήμερα, θα ψάξει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο εύρος επικράτησης, έτσι ώστε να έχει την καλύτερη δυνατή διαφορά τερμάτων σε πιθανή τριπλή ισοβαθμία. Σε περίπτωση που χάνει η Φινλανδία, της αρκεί η νίκη με διαφορά ενός γκολ εκτός απ’ το 1-0, δηλαδή 2-1, 3-2, 4-3 κ.ο.κ. Σ’ αυτό το σενάριο θα είναι 2η, ενώ θα είναι δεύτερη αν κερδίσει και με δύο γκολ διαφορά, πάντα παράλληλα με ήττα της Φινλανδίας. «Είμαστε συνηθισμένοι στην πίεση, δε θέλουμε να αποχαιρετήσουμε το Euro, δεν είμαστε έτοιμοι γι’ αυτό», είπε ο Γιούλμαντ.

Επανέρχεται στο 4-3-3 ο προπονητής της Δανίας, το πιθανότερο είναι ότι θα δούμε στην επίθεση τον Κορνέλιους, με τους Πόουλσεν και Μπρέιθγουεϊτ στο πλευρό του.

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-2 κόντρα στο Βέλγιο στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής. Ο Πόουλσεν το 1-0 στο δεύτερο λεπτό, ισοφάρισε ο Τ. Αζάρ στο 54’ έπειτα από ασίστ του Ντε Μπρόινε, ο τελευταίος έκανε το 1-2 στο 70’. Καλύτερη η Δανία στο πρώτο ημίχρονο, άξιζε κι άλλο γκολ, το Βέλγιο κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος, ωστόσο οι Δανοί είχαν δοκάρι.