* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Ρόδεραμ για το πρωτάθλημα.

* Η Μπλάκμπερν πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα 12 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΡΟΔΕΡΑΜ

Μετά από μία εκπληκτική πορεία στις τελευταίες έντεκα αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε έξι νίκες και πέντε ισοπαλίες, η Ρόδεραμ κατάφερε να πανηγυρίσει και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Αφού επικράτησε της Μίλτον Κέινς Ντονς (4-0 εκτός έδρας) στις 9 του μηνός το συγκρότημα του Γουόρνοκ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Νότιγχαμ Φόρεστ (0-0 εντός έδρας), Χάντερσφιλντ (1-1 εντός έδρας) και Γουλβς (0-0 εκτός έδρας). Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει ο σύλλογος εδώ και επτά εντός έδρας αναμετρήσεις για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στις τρεις σημειώθηκε no-goal, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Δεν αποκλείεται να επιστρέψουν στην αποστολή της Ρόδεραμ για τη σημερινή τελευταία εντός έδρας αναμέτρηση της σεζόν κόντρα στην Μπλάκμπερν οι Γουάρντ και Τόμας. Τη Μεγάλη Δευτέρα (25/4) ο Νιούελ υποβλήθηκε σε επέμβαση στον αστράγαλο, κάτι που σημαίνει πως θα μείνει εκτός για τις δύο τελευταίες αγωνιστικές της σεζόν.

Προηγούμενο ματς: Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Γουλβς με αντίπαλο τη Ρόδεραμ στην έδρα της πρώτης, στο πλαίσιο της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ρόδεραμ αναδείχθηκε ισόπαλη από το ημίχρονο στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ

Την απόφασή του να αποχωρήσει από την τεχνική ηγεσία της Μπλάκμπερν ανακοίνωσε μεσοβδόμαδα ο Πολ Λάμπερτ, ο οποίος θα κάνει χρήση της σχετικής οψιόν που έχει στο συμβόλαιό του. Άκρως απογοητευτική ήταν η σεζόν για τα «ρόδα», καθώς κατάφεραν μόλις την προηγούμενη αγωνιστική να διασφαλίσουν την παραμονή τους στην κατηγορία. Χωρίς νίκη παραμένουν στις έξι τελευταίες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσαν τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκαν από ένα βαθμό με την Μπρίστολ Σίτι (2-2 εντός έδρας). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γκράχαμ στο 17’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα μέσα σε τέσσερα λεπτά, με τους Κοντζία (70’) και Γουίλμπραχαμ (74’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Γκράχαμ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του. Αξίζει να σημειώσουμε πως στο 86’ ο Σμιθ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Μπρίστολ Σίτι με δέκα ποδοσφαιριστές.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπλάκμπερν και Μπρίστολ Σίτι στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (2-2), στο πλαίσιο της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στο ένα από τα 13 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Μπλάκμπερν για το πρωτάθλημα.