Πρώτος γύρος: Χάουγκεσουντ – Ρόζενμποργκ 1-1

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Δε χρειάστηκε παρά 55 λεπτά για να τελειώσει οριστικά την υπόθεση πρόκριση η Ρόζενμποργκ στο εκτός έδρας ματς της Τετάρτης κόντρα στη Νόρκεπινγκ για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Η νίκη 3-1 της Νορβηγίας έδωσε την ευκαιρία στους πρωταθλητές να παίξουν πιο χαλαρά και έτσι αφού προηγήθηκαν στο 33’ με τον Γκίτκιαερ, έκαναν το 0-2 στο 55’ με τον Ντε Λανλάι, εξασφαλίζοντας την πρόκριση. Όπως ήταν φυσιολογικό, στη συνέχεια χαλάρωσαν και μπορεί στο φινάλε να ηττήθηκαν 3-2, ωστόσο ποτέ δεν κινδύνευσαν με αποκλεισμό. Στην επόμενη φάση η Ρόζενμποργκ θα αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ, με το πρώτο ματς στο «Λέρκενταλ» την ερχόμενη Τετάρτη.

Με αλλαγές έπαιξαν οι πρωτοπόροι στο παιχνίδι του Σαββάτου με την Αάλεσουντ, όπου η Ρόζενμποργκ απέτυχε να κερδίσει (1-1). Έπαιζε με 10 παίκτες απ’ το 77’, ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις και έμεινε στην ισοπαλία, αυξάνοντας όμως τη διαφορά απ’ τη δεύτερη Οντ στο +4. Αποκτήθηκε ο γκολκίπερ, Άνταμ Λάρσεν Κουαρασέι (Πόρτλαντ), ο οποίος σήμερα αναμένεται βασικός, ενώ η διοίκηση ανακοίνωσε την επέκταση του συμβολαίου του κόουτς Ινγκέμπριτσεν μέχρι το 2020. Το ρεπορτάζ αναφέρει ότι ο έμπειρος κόουτς θα ξεκουράσει σήμερα τους Έιγιοφσον, Χέλαντ και Σκιέλβικ, που ήταν βασικοί στο ματς της Τετάρτης με τη Νόρκεπινγκ. Διαθέσιμος και ο Μπακένγκα (Επιθετικός).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 για τη Ρόζενμποργκ κόντρα στη Νόρκεπινγκ για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: 10/10 εντός έδρας νίκες μετράει η Ρόζενμποργκ σε όλες τις διοργανώσεις, στις έξι τελευταίες δέχτηκε γκολ.

ΧΑΟΥΓΚΕΣΟΥΝΤ

Σε καλό της βγήκε της Χάουγκεσουντ η αιφνίδια αποχώρηση του Μαρκ Ντέμπσεϊ, λίγο πριν το ματς με τη Βίκινγκ. Η παρουσία του Αντρέα Λομπέρτο στην άκρη του πάγκου έφερε νέο «αέρα» στους παίκτες, οι οποίοι ξεπέρασαν γρήγορα το σοκ του 0-1 στο 12’ και αφού ισοφάρισαν άμεσα (16’), στη συνέχεια έκαναν ένα εκπληκτικό τελευταίο 20λεπτο. Σκόραραν τρεις φορές απ’ το 70’ μέχρι το 86’ για να φτάσουν στο εμφατικό 4-1 και να πάρουν τη δεύτερη νίκη στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές, όπου μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είναι αήττητοι (2-1-0). Είναι πάντα ψηλά στη βαθμολογία η Χάουγκεσουντ, που μετράει 28 πόντους και βρίσκεται στην 4η θέση και το -2 απ’ τη Στρομσγκόντσετ. Η διοίκηση τονίζει ότι θα βρει νέο προπονητή, την ίδια ώρα που ο Λομπέρτο λέει «και ναι, και όχι» στην προοπτική να μονιμοποιηθεί στην άκρη του πάγκου. Πήρε τους Αμπντί (εξτρέμ, από Ρίζεσπορ) και Μίκλεμπουστ (επιθετικός), αμφότεροι σήμερα στην αποστολή. Επιστρέφει ο Χάραλντσεϊντ (Αμυντικός, 10,0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τη Χάουγκεσουντ με 4-1 επί της Βίκινγκ.

Στατιστικό: Από τρία σερί Over 2,5 και G/G προέρχεται η Χάουγκεσουντ ανεξαρτήτως έδρας.