4η αγωνιστική.

ΡΟΝΤΑ

Επιβεβαιώθηκε για ακόμη μια χρονιά η άσχημη παράδοση που έχει στο Ενσκέντε με την Τβέντε η Ρόντα, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1. Ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4’ (0-1), η συνέχεια δεν ήταν ωστόσο ανάλογη, ισοφαρίστηκε στο 16’ (1-1) και άμεσα δέχθηκε την ανατροπή τέσσερα λεπτά αργότερα (2-1 στο 20’). Στην επανάληψη δεν κατάφερε να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις στην αντίπαλη εστία και το 3-1 στο 68’ της συνάντησης έβαλε ουσιαστικά τέλος στο παιχνίδι. Πρώτη ήττα στη σεζόν για τη Ρόντα, μετά από δύο σερί νίκες επί των Γιονγκ Άγιαξ (2-1) και Αλμίρε Σίτι (1-2). Είναι ένα απ’ τα φαβορί για την άνοδο, αλλά θα πρέπει να βελτιώσει περισσότερο τις εμφανίσεις της, αν θέλει να στοχεύει στην πρώτη θέση (απευθείας άνοδος). Σε διεθνείς υποχρεώσεις απουσιάζει ο Γιένσεν (Μέσος, 3, 0), δεν προέκυψαν περαιτέρω αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Τβέντε.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ρόντα. (δες το στην Interwetten)

Το Ρόντα – Ναϊμέγκεν παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ

Από την άλλη πλευρά, η Ναϊμέγκεν συνεχίζει να παίζει ουσιαστικά ποδόσφαιρο, φθάνοντας στη νίκη οριακά με 1-0 επί της Ντόρντρεχτ εντός έδρας. Είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να πάει με το προβάδισμα στ’ αποδυτήρια (1-0 στο 36’). Στην επανάληψη έδωσε πολλά δικαιώματα στην αντίπαλο, η εστία της απειλήθηκε αρκετές φορές, αλλά την κράτησε ανέπαφη ως το φινάλε. Δεύτερη σερί νίκη για την Ναϊμέγκεν, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε επί της Γιονγκ Ουτρέχτης (1-2), παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα, μετρώντας και μια ισοπαλία στην πρεμιέρα με την Καμπούρ (2-2 εντός έδρας), σε παιχνίδι που κέρδιζε 2-0 μέχρι το 87’ της συνάντησης. Με τις εθνικές τους απουσιάζουν οι Κβίντα (Αμυντικός, 3, 0), Φαν Ρόι (Αμυντικός) και Ρομένι (Επιθετικός, 2, 0). Παραμένει εκτός αποστολής ο τραυματίας Γιάνσεν (Μέσος),

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ντόρντρεχτ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε απ’ τα έξι πρόσφατα παιχνίδια της Ναϊμέγκεν.