*Ο πρώτος κάθε γκρουπ προκρίνεται στη φάση των “16”, με το δεύτερο να παίζει πλέι οφ με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στους ομίλους του Champions League και τον τρίτο του γκρουπ να συνεχίζει στο Conference League, αντιμετωπίζοντας σε πλέι οφ ομάδα που θα τερματίσει δεύτερη στους ομίλους της διοργάνωσης.

*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε επίσημη αναμέτρηση.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΡΟΜΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 1-2 επί της Ίντερ, την περασμένη αγωνιστική της Serie A. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, έμεινε πίσω στο σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Έβγαλε άμεσα αντίδραση, ισοφαρίζοντας σε 1-1 εννέα λεπτά αργότερα. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες στο β’ μέρος, αλλά ήταν φλύαρες στην τελική προσπάθεια. Το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης, με γκολ του Κρις Σμόλινγκ, με το Ζοσέ Μουρίνιο να παίρνει τη νίκη απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Επιστροφή στις νίκες για τη Ρόμα μετά την επεισοδιακή εντός έδρας ήττα με 0-1 από την Αταλάντα. Βρίσκεται στην 6η θέση του πρωταθλήματος, στο +3 από την 7η Γιουβέντους. Για την προηγούμενη αγωνιστική του ομίλου, επικράτησε εύκολα με 3-0 επί της Ελσίνκι στο “Ολίμπικο”. Κυριάρχησε καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με την κόκκινη κάρτα των Φινλανδών στο 14′ να κάνει ακόμη ευκολότερο το έργο της. Άνοιξε το σκορ στο 47′, για να κάνει το 2-0 δύο λεπτά αργότερα. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης, με το πρώτο γκολ του Μπελότι με τη φανέλα της. Μετράει 3 νίκες στα 4 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της, όλες συνοδευόμενες από n/g.

Τις υπηρεσίες των Βαϊνάλντουμ, Πελεγκρίνι και Κάρσντροπ θα στερηθεί σήμερα ο Ζοσέ Μουρίνιο.

Ρόμα Στατιστικά

*Over2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |
ΜΠΕΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Θέλτα, την περασμένη αγωνιστική της La Liga. Έμεινε πίσω στο σκορ νωρίς (1-0 στο 9′), σε ένα 1ο ημίχρονο που δεν της πήγε καθόλου καλά, με το Λουίζ Φελίπε να βλέπει την κόκκινη κάρτα στο 20ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι αλλαγές του Πελεγκρίνι στο β’ μέρος ισορρόπησαν το παιχνίδι, με την Μπέτις να δημιουργεί ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρνει να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων. Έτσι, το 1-0 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Πρώτη ήττα για την Μπέτις μετά από 4 αγώνες, σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. Παραμένει σταθερά στην τετράδα του πρωταθλήματος, στο +2 από την 5η Ατλέτικο Μαδρίτης. Για την περασμένη αγωνιστική του ομίλου, αντιμετώπισε εντός έδρας τη Λουντογκόρετς και σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2. Στο παιχνίδι αυτό, ο εμβληματικός αρχηγός της, Χοακίν, έγινε ο γηραιότερος παίκτης που σκοράρει στη διοργάνωση, κάνοντας το 2-0 στο 39′ του αγώνα με πανέμορφο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής. Μετράει 2 νίκες στα 4 φετινά εκτός έδρας παιχνίδια της, έχοντας σκοράρει 2 γκολ και στις δύο.

Τραυματίες παραμένουν οι Καμαράσα και Χουάνμι. Εκτός ευρωπαϊκής λίστας οι Μοντόγια και Μορόν.