*Νοκ άουτ παιχνίδια για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Γαλλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

ΡΕΝΤ ΣΤΑΡ ΑΝΑΛΥΣΗ (Γ’)

Δείχνει να “χωλαίνει” στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος της National 1 η Ρεντ Σταρ. Δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα και το περασμένο Σάββατο υπέστη την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπριοσέν, σε παιχνίδι που δέχθηκε το γκολ στο 80’. Συμπλήρωσε πεντάδα αγώνων που αγνοεί τη χαρά της νίκης η ομάδα του Βινσέν Μπορντό (0-3-2), έπεσε στην 6η θέση με 38 πόντους, είναι στο -2 απ’ την τριάδα και τα μπαράζ ανόδου, έχοντας ωστόσο παιχνίδι λιγότερο από τις ομάδες που βρίσκονται από πάνω της. Για να φτάσει στους “16” του Κυπέλλου, χρειάστηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο τεσσάρων ομάδων, στον προηγούμενο γύρο έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τη Λανς (3-2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-0 από την Μπριοσέν. Δέχθηκε το γκολ στο 80’.

ΡΕΝΤ ΣΤΑΡ Στατιστικά

*Έμεινε άσφαιρη στα 3/4 πρόσφατα παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΛΥΩΝ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Σε τρίτη διαδοχική έξοδο έφερε το ίδιο σκορ (1-1), με τη Λυών να αφήνει δύο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της Λανς. Λίγα πράγματα από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, ακυρώθηκε γκολ της αντιπάλου μετά από χρήση VAR. Ανοικτό σε κάθε αποτέλεσμα το δεύτερο 45λεπτο, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, αντέδρασε στο γκολ που δέχθηκε και απέφυγε την ήττα, ενώ αγωνίστηκε σε όλες τις καθυστερήσεις με αριθμητικό μειονέκτημα.

Τρίτη αγωνιστική που αγνοεί τη νίκη η Λυών, είχαν προηγηθεί το εκτός έδρας 1-1 με τη Ρεμς και το εντός έδρας 4-2 από την Παρί Σεν Ζερμέν, έπεσε στην 4η θέση με 61 πόντους, στο -1 απ’ τη Μονακό, στο -2 απ’ την Παρί και στο -5 απ’ την πρωτοπόρο Λιλ. Υπολογίζει πολλά στο Κύπελλο και η κατάκτηση του αποτελεί μεγάλο φετινό στόχο. Μην ξεχνάμε πως έφτασε και στον τελικό του Λιγκ Καπ (έχασε το τρόπαιο στα πέναλτι από την Παρί). Στους προηγούμενους γύρους της διοργάνωσης δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα, ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο των Αζαξιό (5-1) και Σοσό (5-2). Παραμένουν τραυματίες ο χαφ Αουάρ και ο αμυντικός Μπενλαμρί, νέες απουσίες ο γκολκίπερ Λόπες, οι αμυντικοί Κορνέ, Ντουμπουά και οι επιθετικοί Σλιμανί, Καντεβέρε. Θα προχωρήσει αναμενόμενα σε αλλαγές ο κόουτς Γκαρσία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λανς. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 65’, ισοφάρισε με τον Λούκας Πακετά στο 81’, τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες στο 90’.