*Από 3/4 μεταξύ τους Over 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας.

ΡΕΝ

Υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Λυών η Ρεν την περασμένη εβδομάδα, υπέστη μια δίκαιη ήττα. Σώθηκε πάνω στη γραμμή δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, απείλησε μόνο με μακρινά σουτ, τελικά δέχτηκε το γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεπάι στο 57’, σε μια φάση όπου φέρει ευθύνη ο γκολκίπερ Ντιαλό, ο οποίος γενικά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη μέχρι στιγμής. Μετά το 0-2 η Λυών χαλάρωσε, η Ρεν μείωσε με τον Μπεριγκό στο 87’, αλλά δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο.

«Πρέπει να αρχίσουμε να γινόμαστε πιο έξυπνοι σε ό,τι αφορά τον έλεγχο του ρυθμού. Πρέπει να κρατήσουμε περισσότερο την μπάλα και να μην απειλούμαστε τόσο εύκολα», επεσήμανε ο κόουτς Γκουρκίφ. Σημαντικές οι επιστροφές των Γκουρκίφ (Μέσος) και Αμαλφιτανό (Μέσος), ο πρώτος λογικά θα είναι βασικός.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 για τη Ρεν κόντρα στη Λυών.

Στατιστικό: Από πέντε σερί G/G έρχεται η Ρεν σε φιλικό και επίσημο επίπεδο (δες το στον Stoiximan).

Το Ρεν – Ντιζόν παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας (Κλικ Εδώ)

ΝΤΙΖΟΝ

Είχε πάρα πολύ δύσκολο πρόγραμμα στις πρώτες δύο αγωνιστικές η Ντιζόν, λογικό και αναμενόμενο το 0/2. Δεν άξιζε να χάσει 3-0 στην πρεμιέρα κόντρα στη Μαρσέιγ, όμως τα έκανε… θάλασσα εναντίον της Μονακό την περασμένη εβδομάδα. Δέχτηκε τρία γκολ μέχρι το 37’, δεν είχε τρόπο να αντιδράσει στις στατικές φάσεις, από τρεις τέτοιες ήρθαν τα 3/4 γκολ των Μονεγάσκων. Δεν περίμενε κανείς απ’ την Ντιζόν να πάρει πόντο σ’ αυτά τα δύο παιχνίδια, όμως τα 7 γκολ παθητικό και η γενικότερη κακή αμυντική εικόνα προκαλούν προβληματισμό.

«Όταν είσαι αμυντικός, σημαίνει ότι έχεις διαρκή προσοχή, πάθος και συγκέντρωση. Εμείς δεν τα κάνουμε αυτά. Πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε έναν στόπερ, γιατί έχουμε χάσει τον Λατουά για πολλούς μήνες», επεσήμανε ο κόουτς Νταλ’ Όλιο. Σημαντική η επιστροφή του Ταβάρες (Επιθετικός). Προέκυψε ρεπορτάζ που ανέφερε ότι ο Σαϊντ δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής έπειτα από συμφωνία των δύο ομάδων στη μεταγραφή του (ήρθε με μεταγραφή απ’ τη Ρεν), όμως το όνομα του είναι στην αποστολή της Ντιζόν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 για την Ντιζόν κόντρα στη Μονακό. Στο 0-3 το ημίχρονο.

Στατιστικό: 2/2 Over 2.5 μετράει η Ντιζόν.