*6η αγωνιστική.

*Αήττητη η Ντιζόν στα τελευταία 7 ματς κόντρα στη Ρεμς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (5-2-0).

ΡΕΜΣ

Της έκανε καλό της Ρεμς η διακοπή του πρωταθλήματος, επέστρεψε με εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στη Ναντ. Ερχόταν από δύο διαδοχικές ήττες και όφειλε να βγάλει αντίδραση, τελικά τα κατάφερε χάρη στον γκολκίπερ Μεντί και μπόλικη τύχη. Ήταν ανώτερη απ’ την αρχή ως το φινάλε η Ναντ, πίεσε ασφυκτικά τη Ρεμς και έβγαλε ενέργεια, είχε πολλές καλές ευκαιρίες, αλλά της έλλειψε η αποτελεσματικότητα. Ήρωας για τη Ρεμς ο γκολκίπερ Μεντί, λίγο πριν το φινάλε η ομάδα του σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

«Ήμασταν μια οργανωμένη και πειθαρχημένη ομάδα, είμαι ικανοποιημένος απ’ τους παίκτες μου. Έπρεπε να είμαστε συμπαγείς αν θέλαμε να πάρουμε αποτέλεσμα. Στα τελευταία 15 λεπτά θα μπορούσαμε να έχουμε κάνει μεγαλύτερη ζημιά», είπε ο κόουτς Γκιγιόν. Υπενθυμίζεται ότι η Ρεμς ξεκίνησε με 2/2 νίκες κόντρα σε Νις (0-1 εκτός) και Λυών (1-0). Επιστρέφει ο Μετανίρ (Αμυντικός).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στη Ναντ.

Στατιστικό: Έρχεται από εφτά σερί ΝG σε φιλικό και επίσημο επίπεδο (δες το στην Sportingbet).

Το Ρεμς – Ντιζόν παίζει στην Sportingbet
sportingbet-logo

ΝΤΙΖΟΝ

Τη χειρότερη εμφάνιση της σεζόν πραγματοποίησε η Ντιζόν την περασμένη εβδομάδα, στο εντός έδρας ματς με την Ανζέ. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά με γκολ στο 13’, ωστόσο η διαχείριση της κατάστασης στη συνέχεια ήταν κάτι παραπάνω από απελπιστική, αφού η Ανζέ κατόρθωσε να σκοράρει τρεις φορές μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου! Ισοφάρισε ο Μπαοκέν στο 20’ με εκπληκτικό μακρινό σουτ, το 1-2 ο Τε στο 29’, το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Σανταμαρία έπειτα από ιδανική αντεπίθεση. Είχε φάσεις για τέταρτο γκολ στο δεύτερο μέρος η Ανζέ, που επικράτησε απόλυτα δίκαια.

«Τα κάναμε… θάλασσα. Η Ανζέ κέρδισε καθαρά και μάλιστα θα μπορούσε να έχει σκοράρει περισσότερες φορές. Αν εξαιρέσω τα πρώτα 10 λεπτά, εμείς δεν υπήρχαμε στο γήπεδο! Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βγάλω συμπεράσματα», επεσήμανε ο Νταλ’ Όλιο. Είχαν προηγηθεί 3/3 νίκες των πρώτων αγωνιστικών επί των Μονπελιέ (1-2 εκτός), Ναντ (2-0 εντός) και Νις (0-4 εκτός), ακολούθησαν οι δύο ήττες από Καέν (0-2) και Ανζέ. Επιστρέφει ο Κουλιμπαλί (Αμυντικός, 1,1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 κόντρα στην Ανζέ.

Στατιστικό: Μετράει 3/5 2-3 Goal