Νοκ άουτ αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Λιγκ Τρόφι. Σε περίπτωση ισοπαλίας η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι

*Η Γουίμπλεντον έχει να κερδίσει εκτός έδρας την Πλίμουθ από το 2016, έχοντας χάσει στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις της εκεί, χωρίς να σκοράρει καν στις τρεις πιο πρόσφατες.

ΠΛΙΜΟΥΘ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Πλίμουθ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Μόρκαμ, αρκετά πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Ηταν πολύ καλύτερη, έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με τον Ενις στο 69ο λεπτό, πριν πετύχει δεύτερο τέρμα με τον Κόσγκροουβς στο 84’, δεχόμενη το γκολ από τον Ο’ Κόνορ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Πλίμουθ κέρδισε με 2-1 εντός έδρας την Μόρκαμ, επιστρέφοντας στις νίκες για το πρωτάθλημα έπειτα από τέσσερα παιχνίδια που δεν τα είχε καταφέρει, διάστημα στο οποίο γνώρισε μία ήττα, η οποία είναι η μία από τις τρεις που έχει γνωρίσει συνολικά στις 25 τελευταίες αναμετρήσεις της για όλους τους θεσμούς.

Με αυτό το αποτέλεσμα επέστρεψε στην κορυφή της κατηγορίας της, σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, από την δεύτερη θέση, ενώ είναι στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας, στο +4, από την τρίτη που δεν οδηγεί στην απευθείας άνοδο. Και είναι στο +15 από την έβδομη θέση που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς για την άνοδο. Και έχει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.

Πλίμουθ Στατιστικά

*Εχει 8/10 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 10/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 8/15 under 2,5 εντός έδρας

ΓΟΥΙΜΠΛΕΝΤΟΝ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Γουίμπλεντον έφερε 0-0 εκτός έδρας με την Σουίντον, σε έναν αγώνα που ήταν λίγο πιο επικίνδυνη και απειλητική επιθετικά, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει. Τουλάχιστον δεν δέχθηκε και κάποιο τέρμα.

Η Γουίμπλεντον «κόλλησε» στο 0-0 εκτός έδρας με την Σουίντον, κρατώντας το μηδέν στην εστία της για δεύτερο σερί αγώνα. Και στα 13 τελευταία παιχνίδια της έχει χάσει μόνο ένα, στην έδρα της για το κύπελλο, από ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας! Μακριά από το γήπεδό της δεν χάνει εδώ και έξι αγώνες, αλλά με τέσσερις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα.

Παραμένει οριακά στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 12η θέση, αλλά σε απόσταση βολής, στο -3 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Τραυματίες και απόντες είναι οι αμυντικοί Οσιου, Μπράουν.