*29η αγωνιστική (εξ αναβολής)

*Στον πρώτο γύρο: Ρετζίνα – Περούτζια 2-3

*Σημειώθηκε διπλό στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Φροζινόνε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Κασασόλα (62′), απάντησε ο Μουλατιέρι στο 77′.

Έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού κόντρα στην πρωτοπόρο Φροζινόνε απέσπασε η Περούτζια (1-1 εντός). Μετά από ένα καλό πρώτο ημίχρονο, πήρε τον δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση και προηγήθηκε μετά από φάση διαρκείας στο 62′. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε για λίγο, πλήρωσαν την αμυντική ολιγωρία τους και ισοφαρίστηκαν 15′ αργότερα.

Οι “γκριφόνι” πανηγύρισαν μία νίκη σε πέντε αγωνιστικές επί της Τσιταντέλα (2-0 εκτός), στις υπόλοιπες σημείωσαν δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Εντός έδρας διατηρούνται αήττητοι σε οχτώ με απολογισμό 4-4-0 (σ.σ. κράτησαν το μηδέν στις πέντε). Η Περούτζια πανηγύρισε το “τρίποντο” στις 3/4 τελευταίες αναμετρήσεις με τη Ρετζίνα (μία ήττα). Ξανά εκτός οι Ντελ’ Όρκο και Ολιβιέρι, εξέτισε ο Μπαρτολομέι.

ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΕΤΖΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από την Τζένοα. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Κόντα στο 36′. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα στο 90+1′ λόγω αποβολής του Στουράρο.

Τέταρτη σερί ήττα για τη Ρετζίνα (σ.σ. τρίτη σερί δίχως να σκοράρει) αυτή στην έδρα της Τζένοα (1-0). Έφτασε λίγα εκατοστά μακριά από την ισοφάριση στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο η λόμπα που επιχείρησε ο Κανότο έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Σε γενικές γραμμές δεν άξιζε κάτι περισσότερο στο “Luigi Ferraris”, αν οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι θα μπορούσα να σκοράρουν τουλάχιστον άλλες δύο φορές.

Οχτώ ήττες σε εννέα αγωνιστικές μετράει η “γκρανάτα”, απολογισμός που τη διατηρεί οριακά εντός ζώνης των πλέι οφ ανόδου. Εκτός έδρας έκανε το αρνητικό 5Χ5, στις τέσσερις δέχτηκε τουλάχιστον από δύο γκολ. Την τελευταία φορά που επισκέφτηκε το “Renato Curi” επικράτησε με 2-0 της Περούτζια στις 29 Οκτωβρίου 2021. Δεν είναι διαθέσιμοι οι Πιερότζι και Μάγερ, εξαιρετικά αμφίβολος για την ενδεκάδα ο Μενέζ.