* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (17/02): Ρίβερ – Πατρονάτο 4-1

* Στο Κύπελλο (29/09): Πατρονάτο – Ρίβερ 2-2 (4-3 στα πέναλτι)

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΠΑΤΡΟΝΑΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Κολόν Σάντα Φε. Με πέναλτι του Άμπιλα στο 25ο λεπτό κρίθηκε το παιχνίδι. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Φορμίκα της Κολόν.

Καταδικαστική η ήττα της Τετάρτης στην Σάντα Φε, θέμα χρόνου να υποβιβαστεί και μαθηματικά η Πατρονάτο, που έδωσε μεγάλη μάχη μέσα στο καλοκαίρι, αλλά δεν ήταν αποτελεσματική σε κομβικά παιχνίδια.

Απέναντι στην Κολόν είχε προβλήματα στις αμυντικές της μεταβάσεις, αφού δεν την έπαιρνε να παίξει κλειστά για τον πόντο. Με την άμυνα ανοργάνωτη υπέπεσε στο καθοριστικό πέναλτι, γλίτωσε από περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με την Κολόν να χάνει πολλές μεγάλες ευκαιρίες στην κόντρα.

Παρότι δεν αναμένεται να σώσει την κατηγορία, στις 19 του μηνός θα παίξει με την Μπόκα για το Κύπελλο με φόντο τον τελικό της διοργάνωσης!

ΠΑΤΡΟΝΑΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (5-0) επί της Εστουδιάντες. Ο Μπόρχα πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της Ρίβερ (25’ & 29’), ο Σολάρι έκανε το 3-0, ο Μπάρκο το 4-0 στο 85’ και ο Σουάρες διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 88’

Αργά ξέσπασε η Ρίβερ, το πρωτάθλημα χάθηκε στις “γκέλες” του Σεπτεμβρίου. Μαθηματικά έχει ελπίδες ακόμα, αλλά με τέσσερα παιχνίδια να απομένουν θα πρόκειται για θαύμα να καλύψει το -6 από την κορυφή και με τέσσερις ομάδες από πάνω της.

Την Τετάρτη εκμεταλλεύτηκε το άσχημο μομέντουμ της Εστουδιάντες και την “σκόρπισε”, αν και το τελικό σκορ είναι ελαφρώς πλασματικό, αφού τα τρία εκ των πέντε γκολ μπήκαν αργά. Επίσης πλασματικό  ήταν το 0-3 στο Πατερνάλ επί της Αρχεντίνος, δίκαιη η επικράτηση, υπερβολικό το σκορ.

Με τις δύο προαναφερθείσες νίκες ουσιαστικά εξασφάλισε την παρουσία της για ακόμη μία χρονιά στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες και σήμερα πηγαίνει στην Παρανά για να πάρει εκδίκηση από την Πατρονάτο για τον ντροπιαστικό αποκλεισμό στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Τραυματίστηκε στο ματς με την Εστουδιάντες ο φορ Μπελτράν κι έμεινε εκτός αποστολής, όπως και ο χαφ Σουκουλίνι, ο οποίος ναι μεν εξέτισε τιμωρία την Τετάρτη, αλλά δεν έχει ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στο δικέφαλο. Σταθερά εκτός οι Σιμόν (εξτρέμ), Αλιέντρο (χαφ), Ρόχας (δεξί μπακ), Πένια Μπιαφόρε (στόπερ).