*22η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Ιωνικός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-2.

*Αήττητος ο ΠΑΣ Γιάννινα στα τελευταία τρία ματς κόντρα στον Ιωνικό (1-2-0). Έχασε μόλις μια φορά στα τελευταία 9 ματς εναντίον της ομάδας της Νίκαιας (3-5-1).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στον ΟΦΗ. Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες, οι περισσότερες για τον ΟΦΗ, που είχε ακυρωθέν γκολ στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες έμεινε στο φινάλε ο ΠΑΣ Γιάννινα λόγω αποβολής του Παντελάκη.

Πήρε πόντο και στο Ηράκλειο, για πρώτη φορά φέτος κράτησε το «μηδέν» παρότι δεν έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο ανασταλτικό κομμάτι. Στο πρώτο ημίχρονο είχε πλήρως παθητικό ρόλο, ο ΟΦΗ έβγαλε φάσεις, είχε διαρκώς την μπάλα, δεν απειλήθηκε σχεδόν ποτέ. Στο δεύτερο μέρος οι Ηπειρώτες προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση, τα κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό, περιόρισαν τους Κρητικούς, στο φινάλε στάθηκαν τυχεροί με την ακύρωση του γκολ του Λουίζ Φελίπε. Δεν άξιζε κάτι περισσότερο ο άτολμος ΠΑΣ Γιάννινα.

«Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αμυντικά δεν είχαμε την ίδια συνοχή με προηγούμενα παιχνίδια, στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε αμυντικά και με χώρους που βρήκαμε στην πλάτη της άμυνας δημιουργήσαμε καλές στιγμές. Θα μπορούσε να έρθει ένα οποιοδήποτε αποτέλεσμα, νομίζω πως η ισοπαλία είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα», είπε ο κόουτς Στάικος. Τρίτη σερί ισοπαλία για την ομάδα του μετά το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στον Παναιτωλικό και το εντός έδρας 1-1 με τον Ατρόμητο, τέταρτη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει (0-3-1). Έχασε μόλις μια φορά στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές (2-5-1). Με 20 πόντους είναι στο +7 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στην αποστολή ο νεοαποκτηθείς στόπερ Μπορταγκαράι, διαθέσιμος για πρώτη φορά φέτος ο επιθετικός Λεό, αρκετές οι απουσίες σ’ όλες τις γραμμές, νέο πρόβλημα ο βασικός γκολκίπερ Τσιντώτας, τιμωρημένος ο στόπερ Παντελάκης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 7/10 τελευταία παιχνίδια του.

*Έρχεται από τέσσερα σερί Under 2.5, όπως και από πέντε σερί Under 1.5 ημίχρονο.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΙΩΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί του Άρη. Το γκολ ο Λοβέρα με πέναλτι στο 61’. Έχασε μεγάλες ευκαιρίες στη συνέχεια ο Άρης, το σκορ δεν άλλαξε.

Σπουδαία νίκη για τον Ιωνικό την περασμένη εβδομάδα κόντρα στον Άρη, ήταν η πρώτη εντός έδρας για φέτος, δεύτερη διαδοχική. Σοβαρός ανασταλτικά, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου στο πρώτο ημίχρονο, δε ρίσκαρε και περίμενε τις στιγμές του. Κατάφερε να σκοράρει χωρίς φάση, κέρδισε πέναλτι και το αξιοποίησε, από εκεί και έπειτα χρειάστηκε τη βοήθεια της τύχης για να κρατήσει το 1-0. Ο Άρης έφερε παίκτες απ’ τον πάγκο, «κατασκήνωσε» στην περιοχή του Ιωνικού, έβγαλε τρεις μεγάλες φάσεις, αλλά ήταν άστοχος.

«Η νίκη αυτή έχει όλα τα χαρακτηριστικά μιας μεγάλης νίκης. Μέσα σε δύο αγωνιστικές η ομάδα εκεί που το 90% όλων την είχαν τελειωμένη, έκανε μια μεγάλη αντιστροφή του κλίματος και της ψυχολογίας. Έχουμε πολύ δρόμο, πρέπει να συνεχίσουμε σε αυτό το τέμπο για να κάνουμε ένα θαύμα πραγματικότητα», είπε ο κόουτς Γρηγορίου. Δεύτερη σερί νίκη με τον Έλληνα κόουτς στον πάγκο, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-0 επί της Λαμίας, στο ντεμπούτο του. «Ξεκόλλησε» απ’ τις τελευταίες θέσεις, ανέβηκε στους 14 πόντους και το +1 απ’ τον Λεβαδειακό, βρίσκεται στο -3 από ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ. Τιμωρημένος ο Βαλεριάνος