* 38η και τελευταία αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Γκαζελέκ – Παρί 1-1

* Η Παρί με νίκη θα εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα πλέι οφ ανόδου του πρωταθλήματος, χωρίς να την  ενδιαφέρει τι θα συμβεί στα υπόλοιπα παιχνίδια.

* Με νίκη η Γκαζελέκ θα εξασφαλίσει την απευθείας παραμονή της στο πρωτάθλημα, χωρίς να την  ενδιαφέρει τι θα συμβεί στα υπόλοιπα παιχνίδια.

* Σημειώθηκε NG στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Παρί με αντίπαλο την Γκαζελέκ σε όλες τις διοργανώσεις.

Παρί – Γκαζελέκ στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΠΑΡΙ

Αήττητη παραμένει η Παρί στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές (2-2-0), την προηγούμενη βδομάδα επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 του Ερυθρού Αστέρα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε μόλις στο 11′ ο Βαμανγκιτούκα, μετά την ασίστ του Ρούφλι. “Πανηγυρίσαμε μία πέρα για πέρα σημαντική νίκη. Σπάνια μία ομάδα πραγματοποίησε τόσες πολλές ευκαιρίες απέναντί μας τη φετινή σεζόν”, είπε ο προπονητής της Παρί, Μεχμέντ Μπαζντάρεβιτς, ενώ συνέχισε:

“Δεν πρέπει να χαλάσουμε ό,τι χτίζουμε όλη τη σεζόν. Πρέπει να παρουσιαστούμε σοβαροί και συγκεντρωμένοι στην τελευταία αγωνιστική για να πετύχουμε τον στόχο μας”. Στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές που έδωσε αγνοεί την ήττα (3-5-0), στις έξι κράτησε ανέπαφη την εστία της, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 του Ερυθρού Αστέρα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στον Stoiximan)

ΓΚΑΖΕΛΕΚ

Πολύ δύσκολο έργο αναμένεται να έχει η Γκαζελέκ απόψε στην έδρα της Παρί, στις έξι τελευταίες αγωνιστικές αγνοεί τη νίκη σημειώνοντας δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σατορού (2-1 εντός έδρας). Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 33′ όταν ο Ρογέ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, με τον τερματοφύλακα Πιγιό να αποκρούει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από την άσπρη βούλα του πέναλτι με τον Μπουριγιόν.Στο δεύτερο ημίχρονο και το 56′ ο Γκομίς ισοφάρισε σε 1-1 για την Αζαξιό. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε δέκα λεπτά αργότερα ο Μπουριγιόν με το δεύτερο προσωπικό γκολ του. “Στοχεύουμε μόνο στη νίκη επί της Παρί, προετοιμαστήκαμε καλά, θέλουμε να δείξουμε τη δουλειά μας στον αγωνιστικό χώρο”, είπε ο προπονητής της Γκαζελέκ, Ερβέ Ντελα Ματζιόρε.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από τη Σατορού για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα 3/4 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.