*6η αγωνιστική

*Βόρειος όμιλος.

*Είναι η πρώτη φορά που τίθενται αντιμέτωπες οι δύο ομάδες.

ΠΑΟΚ Β

Προηγούμενο ματς: Πύρρειος νίκη με 2-3 στην έδρα του Διαγόρα εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος.  Μεγάλη η εμφάνιση των παικτών του Γκαρσία, πήρε το προβάδισμα κόντρα στην ροή του ματς (17′) με τον Μπράντονιτς ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Δέχτηκε δύο γκολ στις αρχές της επανάληψης (47′, 60′), ωστόσο με δύο δικά του γκολ (69′, 85′) στο τελευταίο διάστημα του αγώνα, πήρε τους τρεις βαθμούς.

Δεν έπιασε το ίδιο σπουδαία στάνταρ απόδοσης, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να πετύχει μία μεγάλη νίκη και να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο, το οποίο τον κρατά μόνο πρώτο στην βαθμολογία. Έχει ξεκινήσει ιδανικά την χρονιά και δείχνει πως με το υπάρχον υλικό και έναν καλό προπονητή, έχει τα φόντα για πρωτιά παρότι δεν έχει δικαίωμα ανόδου. Τελευταίο τιμωρημένος ο Γκορντεζιάνι, παραμένουν τραυματίες οι Σαλαμούρας, Σπυρίδης και Αποστολόπουλος. Για τακτικούς λόγους δεν συμπεριλήφθηκαν οι Ουεντραογκό και Κιτσάκης.

ΠΑΟΚ Β Στατιστικά

*3/5 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με goal/goal

*Bρέθηκε να προηγείται στα 3/4 τελευταία πρώτα ημίχρονα

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Προηγούμενο ματς: Σε κλειστό φιλικό απέναντι στην Μακάμπι Χάιφα, έμεινε στο 1-1 την προηγούμενη Παρασκευή.

Απογοητευτικός στο εντός απέναντι στον Διαγόρα πριν από δύο αγωνιστικές, ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας και συνέχισε να απογοητεύει. Κάκιστη εμφάνιση, τα έκανε «θάλασσα» σε ένα ματς που ήθελε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Ήταν πιο ζωηρός στο πρώτο ημίχρονο, είχε κάποιες καλές στιγμές, στην επανάληψη έμεινε και με παίκτη παραπάνω λόγω αποβολής αντιπάλου στο 61′. Όλα έδειχναν ότι θα πάρει τον πρώτο του βαθμό, αλλά στο 79′ κατάφερε να δεχτεί γκολ και μοιραία ηττήθηκε.

Είχε προγραμματισμένο ρεπό την περασμένη εβδομάδα και έτσι είχε περισσότερο χρόνο να προετοιμαστεί για το ματς στην Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ Β, ωστόσο με την εικόνα που έχει θεωρείται με «άθλο» μεγατόνων να καταφέρει να σώσει την χρονιά. Είναι η μοναδική ομάδα του ομίλου που δεν έχει βρει ακόμη δίχτυα και ουραγός μετά και τις νίκες του συμπολίτη Απόλλωνα. Τραυματίες οι Εσκουδέρο, Καψάλης και Γκαλίτσιος, άπαντες θα απουσιάσουν.