23η αγωνιστική

*Η Πάφος επικράτησε και στα τρία τελευταία εντός της με αντίπαλο την ΑΕ Λεμεσού.

*No Goal τα 11/12 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: ΑΕ Λεμεσού – Πάφος 1-3

ΠΑΦΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Νέα Σαλαμίνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι μόλις στο όγδοο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 39′ με τον Τάνκοβιτς, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 48′, για το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Πάφο, μετά από τέσσερα παιχνίδια στα οποία και είχε από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Βρέθηκε πίσω από νωρίς, δεχόμενη γκολ από το σημείο του πέναλτι. Αντέδρασε στην πορεία και προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα. Είχε αρχικά δοκάρι με τον Χέσταντ και λίγο πριν την ανάπαυλα ισοφάρισε. Κάτι που δεν κράτησε για πολύ, καθώς μια κακή αμυντική της λειτουργία στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου την έφερε και πάλι πίσω στο σκορ. Είχε αρκετές ευκαιρίες στη συνέχεια, όμως δεν ήταν αρκετές για να της χαρίσουν κάτι.

Μετά και από αυτή την απρόσμενη απώλεια, βρίσκεται σταθερά στην τρίτη θέση της κατάταξης, ωστόσο είδε τη διαφορά της από την κορυφή να ανοίγει στους οκτώ βαθμούς. Ηττήθηκε δυο φορές στα έντεκα φετινά εντός της, έχοντας ακόμη επτά νίκες και δυο ισοπαλίες.

Καλείται τώρα να βγάλει αντίδραση και το ζητούμενο για την ίδια είναι το απόλυτο στα τέσσερα που απέμειναν μέχρι το φινάλε της κανονικής περιόδου, την ώρα μάλιστα που υπάρχει απόλυτη στήριξη προς το πρόσωπο του κόουτς Μπεργκ. Την ερχόμενη Τετάρτη (15/02), θα παίξει στην έδρα της Δόξας Κατωκοπιάς, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ από την Αργεντινή, η Πάφος ήρθε σε συμφωνία με την Ουρακάν για την απόκτηση του 27χρονου κεντρικού αμυντικού Λούκας Μερόλα, έναντι 1,4 εκατομμυρίου, με την πρόταση να προνοεί αρχικό δανεισμό στη Ρίγα, μέχρι και τον ερχόμενο Ιούνιο. Δεν υπολογίζεται ο τιμωρημένος Ζουνίνιο, ενώ δύσκολα θα δώσει το παρόν και ο Ικοκό, που αποχώρησε τραυματίας στον αγώνα κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα.

Πάφος Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί του Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 37ο λεπτό με τον Αντρέ Τεϊσέιρα και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 57′, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Τζάλμα Σίλβα.

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η ΑΕ Λεμεσού, μετά και την ήττα από τη Νέα Σαλαμίνα (2-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι υποδέχθηκε τον ουραγό Ακρίτα Χλώρακας, του οποίου και επικράτησε με 2-1.

Είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, όμως αντιμετώπισε πρόβλημα στη δημιουργία σε γενικές γραμμές, αν και κατάφερε να προηγηθεί από μια στημένη φάση. Πιο δυναμικά οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο, στην πιο ουσιαστική ευκαιρία τους έφεραν το ματς στα ίσα λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας. Στην πορεία έγιναν πιο αμυντικοί, έδωσαν χώρο στην ΑΕΛ, η οποία το εκμεταλλεύτηκε, δημιούργησε φάσεις και στις καθυστερήσεις κέρδισαν πέναλτι, με το οποίο πήραν και το παιχνίδι.

Παρά τη νίκη της αυτή, διατηρείται στο δεύτερο μισό της κατάταξης, ούσα παράλληλα στο -4 από την πρώτη εξάδα και τα πλέι οφ. Επιπλέον, πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της, έχοντας ακόμη μια ισοπαλία και τρεις ήττες, χωρίς να έχει σκοράρει κιόλας. Την ερχόμενη Τρίτη (14/02), θα υποδεχτεί τη Νέα Σαλαμίνα, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Ακολούθησε μέρος των προπονήσεων ο Κέβιν Μιραλάς, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να μπει στην αποστολή, ενώ εκτός έμεινε και ο Αλεξάντερ Κατσάνικλιτς, λόγω ενοχλήσεων. Στα θετικά, η επιστροφή και του Τζάρεντ Κάσα, όμως τα προβλήματα παραμένουν και πάλι αρκετά.