*Πρώτος αγώνας για τον τελικό του Κλαουσούρα 2016.

ΠΑΤΣΟΥΚΑ

Έχοντας αποσπάσει το εκτός έδρας 1-1 στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών με την Λεόν, η Πατσούκα κατάφερε να επικρατήσει στον εντός έδρας επαναληπτικό με 2-1, χάρη στο τέρμα του Άιρβινγκ Λοθάνο στο 93ο λεπτό της αναμέτρησης. Προηγουμένως, η Πατσούκα είχε προηγηθεί με το αυτογκόλ του Νοβαρέτι, με την Λεόν να ισοφαρίζει με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Πλεόν, ετοιμάζεται να διεκδικήσει το έκτο πρωτάθλημα της ιστορίας της και το πρώτο μετά από εννέα χρόνια. Το ταλαντούχο και νεανικό σύνολο του Ντιέγκο Αλόνσο μπορεί να μην είναι το φαβορί, ωστόσο δεν μπορούν να υποτιμηθούν. Αναμένεται μια πολύ δυνατή αναμέτρηση ανάμεσα στις δυο ομάδες που κατέλαβαν την πρώτη και τη δεύτερη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Λεόν για το Πρωτάθλημα

Στατιστικό: G/G τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΜΟΝΤΕΡΕΪ

Η Μοντερέι, που κατάκτησε το πρωτάθλημα του 2010, ετοιμάζεται να διεκδικήσει τον πέμπτο της τίτλο. Έχοντας ηττηθεί με 1-0 στον εκτός έδρας πρώτο ημιτελικό με αντίπαλο την Κλαμπ Αμέρικα, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-2 σε έναν δραματικό επαναληπτικό. Η ομάδα του Αντόνιο Μοχάμεντ κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 1-0, ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης διπλασίασε το προβάδισμά της, με την Κλαμπ Αμέρικα να μειώνει στη συνέχεια. Η Μοντερέι πέτυχε και τρίτο τέρμα στη συνέχεια, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2, σκορ που τους χάριζει και την πρόκριση. Ωστόσο, το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καρδόνα στο 87′ και οι δυο κόκκινες κάρτες που αντίκρυσε η Κλαμπ Αμέρικα, ήταν αρκετά για να χαρίσουν την πρόκριση στην Μοντερέι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-2 επί της Κλαμπ Αμέρικα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα δώδεκα από τα δεκατρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.