*12η αγωνιστική

*Η Ουντινέζε πανηγύρισε τη νίκη στις 3/4 τελευταίες αγωνιστικές με αντίπαλο την Σασουόλο (μία ισοπαλία). Παράλληλα, κράτησε ανέπαφη την εστία της σε τέσσερις.

*Ουντινέζε και Σασουόλο πανηγύρισαν από τρεις νίκες στις οχτώ τελευταίες μεταξύ τους αγωνιστικές (δύο ισοπαλίες).

*Από τον περασμένο Απρίλιο, μόνο οι Μίλαν (εννέα), Νάπολι (εννέα) και Αταλάντα (επτά) έχουν πανηγυρίσει περισσότερες εκτός έδρας νίκες από την Σασουόλο (6/10).

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τον τίτλο του αουτσάιντερ επιβεβαίωσε η Ουντινέζε στο Μιλάνο, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από την πρωταθλήτρια Ίντερ την προηγούμενη βδομάδα. Παράλληλα έβαλε στοπ σε σερί τεσσάρων ισοπαλιών, συνεχίζοντας να αγνοεί τη νίκη σε οχτώ αγωνιστικές (0-4-4). Οι γηπεδούχοι έψαξαν από νωρίς το γκολ, πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά το αποτέλεσμα στο ημίχρονο ήταν 0-0. Συνέχισαν να πιέζουν και στο δεύτερο, προτού ο Κορέα με ντοπιέτα διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα μέσα σε οχτώ λεπτά.

Ο προπονητής Γκότι έστειλε τους “τζεμπρέτε” σε ritiro (σ.σ. αποσύρθηκαν στο προπονητικό κέντρο) ενόψει της σημερινής κρίσιμης αναμέτρησης με αντίπαλο την Σασουόλο. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ η θέση του στον πάγκο δεν μοιάζει αβέβαιη. Τραυματίας παραμένει ο Πουσέτο, στην κορυφή θα βρεθούν οι Μπέτο και Ντεουλοφέου.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από την Ίντερ. Και τα δύο γκολ σημείωσε ο Κορέα (60′, 68′).

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima)

*Under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΣΑΣΟΥΟΛΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, η Σασουόλο έβαλε τέλος στο αήττητο σερί τριών αγωνιστικών (2-1-0) γνωρίζοντας την ήττα από την Έμπολι στο “MAPEI” (2-1) την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα μετά από αντεπίθεση και αρκετή δόση τύχης στο 42′. Δεν το έβαλαν κάτω οι φιλοξενούμενοι, ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησαν καλές ευκαιρίες και δικαιώθηκαν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

“Αυτή είναι η ομορφιά του ποδοσφαίρου, είναι κρίμα που γνωρίσαμε την ήττα. Θεωρούμε πως το μόνο που μας έλειψε ήταν το δεύτερο γκολ”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Ντιονίζι. Τιμωρημένος είναι ο Λόπεθ, κάτι που σημαίνει πως ο Μανιανέλι αναμένεται να βρει θέση στο βασικό σχήμα. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Αϊχάν.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από την Έμπολι. Ο Τονέλι με αυτογκόλ έκανε το 1-0 στο 43′ για τους γηπεδούχους, τα δεδομένα ανέτρεψαν οι Πιναμόντι (83′ πεν.) και Ζουρκόφσκι (90+2′).