16η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Νεστ Σότρα – Ουλενσάκερ 0-3

ΟΥΛΕΝΣΑΚΕΡ

Τα μάτια της μόνη της πήγε να βγάλει η Ουλενσάκερ, που πήρε αγχωτική νίκη με 2-3 κόντρα στη Λέβανγκερ, στο τελευταίο παιχνίδι πριν τη διακοπή. Κακό πρώτο μέρος με χαμηλό ρυθμό και λίγες φάσεις από τις δυο ομάδες, που πήγαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ουλενσάκερ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε ακόμη και με 3-0 χάρη σε τέρματα των Σόλμπεργκ (52’) και Χάνσεν (72’, 75’). Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν τα παράτησαν, μείωσαν στο 83’ σε 1-3, ενώ στις καθυστερήσεις έκαναν το 2-3.

Τρίτο σερί παιχνίδι αήττητο στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Σκογκέιμ, που παρουσίασε συνολικά ένα καλό πρόσωπο στο πρώτο μισό και ψάχνει κάτι ανάλογο και στον δεύτερο γύρο, προκειμένου να συμμετάσχει στα πλέι οφ. Συνηθίζει να παίζει ανοιχτά, το G/Gεπιβεβαιώθηκε και στα επτά τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν σε μόλις τρία από τα 15 πρώτα.

Προηγούμενο ματς: Με 2-3 επικράτησε της Λέβανγκερ η Ουλενσάκερ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της  (δες το στην Betshop).

Δείτε τα προγνωστικά Νορβηγίας (Κλικ Εδώ)

Το Ουλενσάκερ – Νεστ Σότρα παίζει στην Betshop

ΝΕΣΤ ΣΟΤΡΑ

Δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ιδανικά την έδρα της κόντρα στην Κόνγκσβινγκερ, με τη Νεστ Σότρα να αποσπά δύσκολα το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος. Βρέθηκε μάλιστα δυο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε όμως δυο τέρματα του Φουρντάλ (71’, 90+) να φτάσει στην ισοφάριση. Δεύτερη σερί ισοπαλία για το συγκρότημα του Λάντρο, που μετρά μια ήττα στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές. Πολλά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος, παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία και καλείται να παρουσιάσει ένα διαφορετικό πρόσωπο στον δεύτερο γύρο, αν δεν θέλει να μπλέξει. Δεν αναφέρθηκαν απουσίες και θα παραταχθεί πλήρης στο σημερινό παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Νεστ Σότρα και Κόνγκσβινγκερ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 3.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.