*13η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σέλμπουρν-Ντροχέντα 0-0

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Η Ντροχέντα έχασε 3-2 εκτός έδρας από την Ντάνταλκ, με γκολ που δέχθηκε από τον Μάρτιν στις καθυστερήσεις, αν και πάλεψε αρκετά για να αποφύγει την ήττα. Εχασε μία μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, πριν βρεθεί να χάνει με 2-0 από τα τέρματα των Ο’ Κέιν (23’), Χόμπαν (28’). Και στο 51’ αποβλήθηκε και παίκτης της, αλλά με 10 παίκτες κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ των Ρούνεϊ (54’΄), Ντρέιπερ (72’), αλλά δεν άντεξε ως το τέλος.

Η Ντροχέντα ηττήθηκε 3-2 εκτός έδρας από την Ντάνταλκ, με ένα γκολ προς τα τελευταία λεπτά, χωρίς να είναι χειρότερη από την αντίπαλο της. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα της στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει. Και ενώ ξεκίνησε χωρίς ήττα στα δύο πρώτα παιχνίδια στο γήπεδό της, στη συνέχεια έχει τρεις σερί ήττες.

Παραμένει στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας, στο +4 συγκεκριμένα, από την ένατη που οδηγεί σε πλέι άουτ για την παραμονή. Αλλά είναι στο +7 από την τελευταία θέση που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό.

Εκτός του τραυματία αμυντικού Κέρτις που ξεκίνησε βασικός στα δύο πρώτα παιχνίδια, αλλά δεν αγωνίστηκε στα επόμενα, τιμωρημένος είναι ο μέσος Ντίγκαν.

Ντροχέντα Στατιστικά

*Εχει 6/8 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

* Εχει 8/11 under 2,5, 4/5 εντός έδρας

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Η Σέλμπουρν κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Κορκ, με τον τερματοφύλακα της να την κρατάει στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, πριν ανοίξει το σκορ με τον Σμιθ στο 48ο λεπτό. Και στο 83’ έκανε το 2-0 με τον Μόιλαν, αντέχοντας ως το τέλος, παρόλο που δέχθηκε ένα γκολ από τον Ο’ Μπράιεν-Γουίτμαρς στο 87’.

Η Σέλμπουρν κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Κορκ, με αυτή να είναι η δεύτερη νίκη της στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, ενώ ειδικά μακριά από την έδρα της είναι αήττητη εδώ και τρία παιχνίδια, με δύο ισοπαλίες και μία νίκη στις πιο πρόσφατες αναμετρήσεις.

Ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αν και παραμένει στο -4 από την τρίτη θέση, τελευταία που εξασφαλίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Αλλά έχει ξεφύγει για τα καλά, ούσα στο +8, από την ένατη που οδηγεί στα πλέι άουτ για την παραμονή, όσο απέχει και από την κορυφή. Και στα παιχνίδια της έχει τα λιγότερα γκολ στο πρωτάθλημα.

Μακροχρόνια τραυματίες και απόντες είναι ο επιθετικός Μπόιντ και ο αμυντικός Κέιν, χτύπησαν και θα λείψουν και οι μέσοι Λίβι, Κόιλ, Μαλόι.