20η αγωνιστική

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΝΤΕΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Νιούπορτ με σκορ 1-2, στα πλαίσια του δεύτερου γύρου για το FA Cup. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Φαρκούρχασον στο 41’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σίμπλι στο 54’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον ΜακΓκόλντρικ στο 88’.

Πολύ καλή εμφάνιση για τη Ντερμπί και πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Παρά το γεγονός ότι ήταν αναποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο την άφησε πίσω στο σκορ, στην επανάληψη πίεσε περισσότερο και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα που είχε στο πρωτάθλημα πριν τη διακοπή θέλει να δώσει. Γνωρίζει πως θα έχει πολύ δύσκολο έργο σήμερα, καθώς βρίσκει μπροστά της μια από τις ομάδες που διεκδικούν τόσο την απευθείας άνοδο, όσο και τον τίτλο του πρωταθλητή. Έχει παρ’ όλα αυτά το πλεονέκτημα έδρας και έχει δείξει σε αρκετές περιπτώσεις το πόσο ανταγωνιστική είναι, αλλά και το πόσο σκληρή έδρα διαθέτει. Ανεβασμένη αγωνιστικά, ειδικά μετά το τεράστιο αποτέλεσμα που κατάφερε να αποσπάσει κόντρα στη Λίβερπουλ (0-0) για το Λιγκ Καπ πριν από περίπου ένα μήνα. Έκτοτε μετράει τρεις νίκες και μία ισοπαλία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, έχοντας σκοράρει 10 τέρματα, ενώ παράλληλα έχει μαζέψει τη μπάλα από τα δικά της δίχτυα μόλις 2 φορές. Αρκετές οι απουσίες της ενόψει της σημαντική αυτής αναμέτρησης, όμως έχει αποδείξει πως μπορεί να ανταπεξέλθει ακόμα και με αυτές.

Ντέρμπι Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝΣΝΤΕΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μάνσφιλντ με σκορ 2-1, στα πλαίσια του δεύτερου γύρου για το FA Cup. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Λάπσιλ στο 34’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σμιθ στο 78’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον ίδιο στο 83’.

Η αποτελεσματικότητα έκανε τη διαφορά για τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ που δυσκολεύτηκε κόντρα στη Μάνσφιλντ. Κακό πρώτο ημίχρονο, είχε ελάχιστες ευκαιρίες και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί καμία από αυτές, ενώ αντιθέτως οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν αποτελεσματικότεροι, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Στην επανάληψη ανέβασε την πίεσή της, πήρε τον έλεγχο στο παιχνίδι και κατάφερε εν τέλη να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της θέλει να δώσει, μπαίνοντας με το δεξί στην επανέναρξη του πρωταθλήματος. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, σκοράρει με συνέπεια σε όλες τις αναμετρήσεις της, την ώρα που αμυντικά έχει δείξει σταθερότητα στις περισσότερες από αυτές. Σκληροτράχηλη ακόμα κι όταν αγωνίζεται μακριά από την έδρα της, όμως είναι σαφέστατα πιο ευάλωτη αμυντικά, με αποτέλεσμα να δέχεται γκολ σχεδόν μόνιμα. Έχει τεράστια ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή του πρωταθλήματος ύστερα από την αρχή της σεζόν, καθώς μπορεί να εκμεταλλευτεί τα στραβοπατήματα των Πλίμουθ και Ίπσουιτς.