* Under 2.5 τα 8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στον 1ο γύρο (07/04): Ντέρι – Ντρόχεντα 0-1

* Στο 2ο γύρο (05/05): Ντρόχεντα – Ντέρι 0-1

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Τομπόλ Κοστανάι. Ο Ασρανκούλοφ (65’) πέτυχε το καθοριστικό γκολ του αγώνα.

Το αήττητο σερί (4-3-0) της Ντέρι σταμάτησε την Πέμπτη στο Κοστανάι, όπου το αποτέλεσμα την έκανε αουτσάιντερ πλέον για την πρόκριση στα play-offs του Conference League.

Με ευκαιρία των Καζάκων ξεκίνησε το παιχνίδι, είχαν την πρωτοβουλία και μία ακόμη μεγάλη φάση πριν την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι. Πήρε μέτρα στο δεύτερο μέρος η Ντέρι και το πλήρωσε, αφού γλίτωσε νωρίτερα σε αντεπίθεση. Άνοιξε το ματς στο τελευταίο 20λεπτο, αλλά έλειψε η ποιότητα εκατέρωθεν. Είχε τη μεγάλη στιγμή της μετά από πρέσινγκ ψηλά και κατάφερε να περιορίσει τις μεταβάσεις των τελευταίων λεπτών.

Οι ευρωπαϊκές προκρίσεις επί των Τορσάβν και Κουόπιο έχουν αλλάξει το πρόγραμμά της, σήμερα επιστρέφει στην πρωταθληματική δράση μετά τις 7 Ιουλίου (!) και τη δραματική νίκη επί της Σλάιγκο Ρόβερς (2-1). Είχαν απώλειες όλοι οι προπορευόμενοι και σήμερα έχει την ευκαιρία να μειώσει στο -5 από την κορυφή έχοντας κι άλλο παιχνίδι λιγότερο.

“Όλοι γνωρίζουμε την σημασία των εγχώριων αγώνων και ο κυριακάτικος είναι εξίσου σημαντικός με αυτόν της Πέμπτης. Είναι δύσκολο το πρόγραμμα, αλλά το απολαμβάνουμε. Θα τα δώσουμε όλα για τους τρεις πόντους.” δήλωσε ο κόουτς Χίγκινς.

Επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχουν νέα προβλήματα, μακροχρόνια εκτός οι ΜακΕλένεϊ (στόπερ) και Ντάμιγκαν (δεξί μπακ).

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 8/10 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Μποέμιανς. Ο Ραντκόφσκι (2’) άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Γουέιρ ισοφάρισε στο 36’ για την Ντρόχεντα, αλλά τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε. Ο Αφολάμπι (45+’3, 77’) σκόραρε δις για την Μποέμιανς, ο Ίγκαν (75’) ισοφάρισε προσωρινά σε 2-2 και ο Κλαρκ (85’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Διεκόπη το αήττητο σερί και της Ντρόχεντα την προηγούμενη Παρασκευή στο Δουβλίνο, όπου έκανε ιδιαιτέρως ανταγωνιστική εμφάνιση, αλλά πλήρωσε το αριθμητικό μειονέκτημα.

Ευτυχώς για την ίδια, την Παρασκευή η Κορκ που την κυνηγά στη μάχη της παραμονής έχασε δύο βαθμούς με την αποκαρδιωτική ουραγό και πηγαίνει με λιγότερο άγχος (με το +5) στο σημερινό παιχνίδι.

Στην έδρα της Μποέμιανς πληγώθηκε νωρίς από στατική φάση, αλλά είχε σωστή αντίδραση, είχε δοκάρι πριν ισοφαρίσει επίσης σε στατική φάση. Το απρόσεχτο τάκλιν του αριστερού της μπακ την έβαλε σε αριθμητικό μειονέκτημα, αλλά βγήκε για το δεύτερο ημίχρονο με καλή νοοτροπία, κυκλοφόρησε την μπάλα και δικαίως ισοφάρισε εκ νέου, σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ. Εντέλει, μία βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας προκάλεσε το πέναλτι για το τρίτο προβάδισμα των γηπεδούχων, στο οποίο δεν υπήρχε νέα απάντηση.