* Πρώτος γύρος για το Κύπελλο Γερμανίας. Οι αναμετρήσεις είναι μονές. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

* Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο μεγαλύτερο σε χωρητικότητα «Langnese-Happiness» και όχι τη φυσική έδρα της Ντάσεντορφ, το «Sportplatz Dassendorf», που βρίσκεται περίπου 37 χλμ. μακριά.

ΝΤΑΣΕΝΤΟΡΦ (Ε’)

Αφού επικράτησε των Βέντελ (4-0 εντός έδρας) και Βικτόρια Αμβούργου (4-2 εκτός έδρας), η Ντάσεντορφ γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα της από τη Σάσελ (2-1 εντός έδρας) για το πρωτάθλημα την προηγούμενη βδομάδα. «Βρισκόμαστε σε ένα μικρό χωριό έξω από το Αμβούργο, τα οικονομικά δεδομένα δεν είναι τέτοια που μας επιτρέπουν να χτίσουμε ένα γήπεδο. Η πέμπτη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας είναι το δικό μας …Τσάμπιονς Λιγκ, είναι δύσκολο να παίζουμε πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτήν», υπογράμμισε ο ιδιοκτήτης του συλλόγου, Μίκαελ Φουνκ.

Προηγούμενο ματς: Η Ντάσεντορφ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σάσελ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ντάσεντορφ σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Interwetten)

Το Ντάσεντορφ – Ντούισμπουργκ παίζει στην Interwetten

ΝΤΟΥΪΣΜΠΟΥΡΓΚ (Β’)

Την ήττα γνώρισε η Ντούισμπουργκ στις δύο αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ντιναμό Δρέσδης (1-0 εκτός έδρας) και Μπόχουμ (2-0 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σαμ στο 55’, προτού ο Γκανβόουλα διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 64’. Τρία λεπτά αργότερα η Μπόχουμ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του πρώτου με απευθείας κόκκινη κάρτα. «Πρέπει να ανακτήσουμε την αυτοπεποίθησή μας στην αναμέτρηση του Κυπέλλου Γερμανίας», είπε ο Βερχόεκ (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Η Ντούισμπουργκ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπόχουμ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Ντούισμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις.