*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Νταντί Γιουνάιτεντ-Χιμπέρνιαν 1-0.

*Αποτέλεσμα δεύτερου γύρου: Χιμπέρνιαν-Νταντί Γιουνάιτεντ 2-2.

ΝΤΑΝΤΙ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Ρέιντζερς, στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Τάιλμαν στο 38’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο ίδιος στο 55’.

Κακή εμφάνιση και αναμενόμενη ήττα για τη Νταντί Γιουνάιτεντ. Είχε μεν ευκαιρίες, αλλά δεν απείλησε με αξιώσεις την αντίπαλη εστία, μένοντας στο μηδέν. Η άμυνά της βρέθηκε υπό έντονη πίεση, υποκύπτοντας τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Αναγκασμένη να τα παίξει όλα για όλα στις τελευταίες αναμετρήσεις της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, καθώς παραμένει ουραγός, με τη διαφορά της από την 11η Ρος Κάουντι να είναι στο -2 και από τη 10η Κιλμάρνοκ στο -6. Φιλοξενεί μια ομάδα που «καίγεται» εξίσου για τη νίκη, αλλά δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση και αυτό είναι που θα πρέπει να εκμεταλλευτεί ώστε να αυξήσει τις πιθανότητές της για θετικό αποτέλεσμα.

Νταντί Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 πρόσφατα ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μάδεργουελ με σκορ 1-3, στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Γκος στο 7’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Βαν Βιν από την άσπρη βούλα στο 54’. Το 1-2 πέτυχε ο Νίσμπετ στο 62’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βαν Βιν με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 81’.

Τρίτη σερί ήττα για τη Χιμπέρνιαν με μια τραγική εμφάνιση. Κακό πρώτο μέρος, έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, ενώ στην αρχή της επανάληψης δέχθηκε ακόμη ένα τέρμα. Στη συνέχεια μείωσε, αλλά στα τελευταία λεπτά ανέβασε τις γραμμές της, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρουν πολλούς κενούς χώρους, «σφραγίζοντας» τη νίκη τους με ένα ακόμη γκολ.

Αντίδραση θέλει να βγάλει μετά τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα του τελευταίου διαστήματος. Δεν πείθει με την εικόνα της, όμως έχει την καλύτερη ευκαιρία προκειμένου να επιστρέψει στις νίκες, αφού αντιμετωπίζει την ουραγό του πρωταθλήματος. Φυσικά το έργο της δεν θα είναι εύκολο, αφού οι γηπεδούχοι είναι ιδιαίτερα μαχητικοί και το απέδειξαν περίτρανα στις μεταξύ τους αναμετρήσεις των προηγούμενων γύρων του πρωταθλήματος.