*Πρώτο παιχνίδι για τα πλέι οφ παραμονής/ανόδου στη δεύτερη κατηγορία της Σουηδίας. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Γκάις. Κανονικά σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ και στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση (δεν ισχύει εδώ το εκτός έδρας γκολ) και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΝΤΑΛΚΟΥΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Γ’)

Από ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων προέρχεται η Ντάλκουρντ, μετρώντας τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Για την τελευταία αγωνιστική της τρίτης κατηγορίας, η ομάδα του Γιασίν Αράς φιλοξενήθηκε από τη Χάνινγκε, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Έπαιξε χωρίς κάποιο βαθμολογικό κίνητρο, ωστόσο ήθελε να διατηρηθεί σε καλή ψυχολογική κατάσταση ενόψει των μπαράζ και παρότι έκανε την ανατροπή, λίγο πριν το φινάλε δέχθηκε την ισοφάριση, για το τελικό αποτέλεσμα. Είχε εξασφαλίσει ήδη τη δεύτερη θέση στο βόρειο όμιλο, συγκεντρώνοντας συνολικά 62 βαθμούς, δώδεκα λιγότερους από την πρωταθλήτρια Μπρομαποϊκάρνα. Αήττητη στα 15 τελευταία εντός της, έχοντας δέκα νίκες και πέντε ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Χάνινγκε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 38′ και παρότι έκανε την ανατροπή με τα τέρματα των Φάμπιο (44′) και Ραχμάνι (65′), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο 88ο λεπτό.

Ντάλκουρντ Στατιστικά

*Over 2.5 τα έντεκα τελευταία παιχνίδια της, στο πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, στο πρωτάθλημα.

ΓΚΑΪΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (Β’)

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια της δεύτερης κατηγορίας, η Γκάις. Για την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Φρέντρικ Χόλμπεργκ υποδέχθηκε τη Σούντσβαλ, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η αντίπαλός της δεν είχε κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον και κατάφερε να πάρει μια νίκη ψυχολογίας ενόψει των μπαράζ παραμονής, καθώς δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Πανηγύρισε ένα διπλό στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες σκόραρε μόλις μια φορά, μετρώντας ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες. Μακροχρόνιες οι απουσίες των Αντνάν Μάριτς και Ντονάτ Ζεϊνουλάχου, δεν επηρεάζουν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Σούντσβαλ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Αλεξάντερσον στο 41′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα, εν τέλει το δεύτερο τέρμα του Αλεξάντερσον, στο 58′, της χάρισε τη νίκη.