*Αναμέτρηση για τον 2ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. Οποια ομάδα κερδίσει, προκρίνεται στην επόμενη φάση του θεσμού. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα της τωρινής φιλοξενούμενης.

*Οι έξι τελευταίοι μεταξύ τους αγώνες, ανεξαρτήτως έδρας, έχουν λήξει 2-3 γκολ, συμπεριλαμβανομένων και των τριών σε αυτό το γήπεδο.

*Οι πέντε τελευταίοι μεταξύ τους αγώνες, ανεξαρτήτως έδρας, έχουν λήξει G/G, συμπεριλαμβανομένων δύο σε αυτό το γήπεδο.

ΝΤΑΓΚΕΝΑΜ (Νάσιοναλ Λιγκ)

Προηγούμενο ματς: Η Ντάγκεναμ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Σκάνθορπ, με τέρμα του Μπερντ στο 85ο λεπτό. Νωρίτερα είχε προηγηθεί σχετικά νωρίς, με τον Φιπς στο 14ο λεπτό, πριν δεχθεί την ισοφάριση σχετικά γρήγορα, από τον Μπόις στο 21’.

Η Ντάγκεναμ κέρδισε με 2-1 εντός έδρας την Σκάνθορπ, πετυχαίνοντας τέταρτη συνεχόμενη νίκη, με αυτήν να είναι η πέμπτη συνεχόμενη αναμέτρηση που δεν χάνει. Στο γήπεδό της έχει ηττηθεί μόνο από την Νοτς Κάουντι ως τώρα, χωρίς καμία ήττα στα έξι τελευταία παιχνίδια της, με τέσσερις νίκες σε αυτό το διάστημα, ενώ έχει έξι νίκες σε 10 αγώνες εντός την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ανέβηκε και άλλο στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 9η θέση του για την ακρίβεια, πλησιάζοντας όχι απλά σε απόσταση βολής, αλλά στο -1, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Εκτός των μακροχρόνια τραυματιών Μπαλάντα (ΕΠ), Σόντερς (ΜΕ), πιο πρόσφατα χτύπησαν και λείπουν οι αμυντικοί Λόνγκε – Κινγκ, Ταβάρες, Ελιοτ Τζόνσον, Λινγκ και ο επιθετικός ΜακΚάλουμ, με τους δύο τελευταίους να τραυματίζονται σοβαρά πρόσφατα και να μένουν για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτός!

Ντάγκεναμ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί αγώνες με 2-3 γκολ

*Εχει 8/10 G/G εντός έδρας

*Εχει 7/10 over 2,5 εντός έδρας

ΤΖΙΛΙΓΧΑΜ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Τζίλιγχαμ έφερε 0-0 εκτός έδρας με την Κρόουλι σε ένα κακό παιχνίδι όπου υπήρξαν ελάχιστες ευκαιρίες για σκοράρισμα από τις δύο ομάδες.

Η Τζίλιγχαμ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εκτός έδρας απέναντι στην Κρόουλι, παραμένοντας για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς γκολ. Γενικότερα έχει πολλά προβλήματα στο να βρει δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει στους 12 τελευταίους αγώνες της, με ίδιο αριθμό ηττών και ισοπαλιών.

Εχει πάντα τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας της, έχοντας σκοράρει μόνο έξι γκολ στο πρωτάθλημα και πλέον βρέθηκε εντός ζώνης υποβιβασμού, στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αν και είναι ισόβαθμη με την ομάδα που είναι στην θέση παραμονής, αλλά με σαφώς χειρότερη διαφορά τερμάτων.

Όπως είναι λογικό, ο τεχνικός της, Νιλ Χάρις, νιώθει μία πίεση και ίσως να κινδυνεύει και η θέση του, με τον ίδιο να δηλώνει αποφασισμένος να παλέψει και να αγωνιστεί μέχρι τέλους.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμού ο γκολκίπερ Μέιναρντ – Μπρούερ και οι Τουτόντα (ΑΜ), Λι (ΜΕ).