*Νοκ άουτ αγώνας πλέι οφ για την άνοδο με τη νικήτρια ομάδα να περνάει στα ημιτελικά του θεσμού. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν δεν βγει νικητής, η πρόκριση κρίνεται στα πέναλτι.

*Αποτελέσματα κανονικής περιόδου: Γκρίμσμπι – Νοτς Κάουντι 0-1, Νοτς Κάουντι – Γκρίμσμπι 1-2

*Στο γήπεδο αναμένονται περίπου 12.000 οπαδοί, με τους 2.000 εξ αυτών να είναι της Γκρίμσμπι!

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΝΟΤΣ ΚΑΟΥΝΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Νοτς Κάουντι κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Μέιντενχεντ, χάρη σε ένα εύστοχο πέναλτι του Ρόμπερτς στο 71ο λεπτό, σε έναν αγώνα που ήταν καλύτερη και πιο απειλητική επιθετικά, αξίζοντας τη νίκη.

Η Νοτς Κάουντι κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Μέιντενχεντ, στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, αν και δυσκολεύτηκε εξαιρετικά. Αυτή ήταν η τρίτη της συνεχόμενη νίκη, όλες χωρίς να δεχθεί καν γκολ, ένατη στους 12 τελευταίους αγώνες που έχει χάσει μόλις δύο, αμφότερους μακριά από την έδρα της. Στο γήπεδό της έχει τέσσερις σερί νίκες, εφτά στους 10 τελευταίους αγώνες. Αλλά η τελευταία της ήττα εντός ήρθε από την σημερινή της αντίπαλο, η οποία ήταν και η μία από τις μόλις δύο που γνώρισε φέτος στην έδρα της στο πρωτάθλημα.

Ολοκλήρωσε τη σεζόν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, κάτι που της εξασφάλισε να παίξει το σημερινό της παιχνίδι στην έδρα της. Γενικώς πάντως η αγωνιστική περίοδος είχε πολλά σκαμπανεβάσματα γι’ αυτήν, αλλά τώρα τελευταία δείχνει να βρίσκει το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο.

Σημαντικό ρόλο σε αυτό παίζει και η απουσία πλέον προβλημάτων τραυματισμών, αφού όλοι οι παίκτες είναι υγιείς και στη διάθεση του προπονητή τους, Ιαν Μπούρχαλ, ο οποίος απάντησε στις δηλώσεις του αντιπάλου του, πώς προτιμάει που παίζουν εκτός, λέγοντας πώς είναι κάτι που λένε όλοι οι προπονητές, για να αποβάλλουν την πίεση από τους παίκτες τους και να την μεταφέρουν στους αντιπάλους.

Νοτς Κάουντι Στατιστικά

*Το over 2,5 επιβεβαιώθηκε στα 8/10 τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 20/27 G/G εντός έδρας, 16/22 στο πρωτάθλημα.

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρίμσμπι έφερε 4-4 εκτός έδρας με την Ιστλεϊ, αν και προηγήθηκε τρεις φορές! Ανοιξε το σκορ με τον Μαγκουάιρ – Ντριου στο 31’, πέτυχε δεύτερο τέρμα με τον Ντισερούβε στο 44’ με πέναλτι, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση μέσα σε τρία λεπτά από γκολ των Γουάιτχολ (54’), Σμαρτ (56’). Προηγήθηκε εκ νέου στο 60’ με τον Ντισερούβε, πριν δεχθεί ξανά την ισοφάριση από τον Χέσκεθ στο 71ο λεπτό. Και ενώ το τρίτο γκολ του Ντισερούβε στο 86’ φαινόταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη, τελικά ισοφαρίστηκε πάλι, από πέναλτι του Μπαρνέτ στις καθυστερήσεις.

Η Γκρίμσμπι αναδείχθηκε ισόπαλη 4-4 εκτός έδρας απέναντι στην Ιστλεϊ, παρόλο που προηγήθηκε τρεις φορές στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Βέβαια το παιχνίδι ήταν τελείως αδιάφορο γι’ αυτήν βαθμολογικά, ειδικά έτσι όπως εξελίχθηκαν και τα υπόλοιπα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου. Τερμάτισε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αν και σε κάποια στιγμή της σεζόν ήταν και πρωτοπόρος του πρωταθλήματος!

Δεν χάνει εδώ και δύο αγώνες, αλλά ειδικά μακριά από την έδρα της έχει δύο σερί ισοπαλίες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια, με τέσσερις στα εφτά τελευταία που δεν έχει γνωρίσει κάποια ήττα. Πάντως από τις ομάδες που συμμετέχουν στα πλέι οφς, έχει τις περισσότερες εκτός έδρας ήττες, μαζί με τη σημερινή της αντίπαλο, αλλά και τις λιγότερες νίκες!

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο αμυντικός Εφέτε και ο μέσος Σκάνελ που δεν αναμένεται να παίξουν ξανά τη φετινή σεζόν.