*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Μάνσφιλντ – Νορθάμπτον 1-1

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Νορθάμπτον έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Χάρτλπουλ, χάνοντας πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, πριν βρεθεί να χάνει από γκολ του Ούμεραχ στο 37’! Και ενώ στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν ήταν τόσο απειλητική, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Χόσκινς στο 81ο λεπτό.

Η Νορθάμπτον αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Χάρτλπουλ, με αυτή να είναι η δεύτερη ισοπαλία της στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν χάνει! Και μπορεί να κέρδισε τον πιο πρόσφατο αγώνα στο γήπεδό της, αλλά έχει μόλις τρεις νίκες και πέντε ισοπαλίες στους 10 τελευταίους που έδωσε εκεί!

Παραμένει εκτός πρώτης τριάδας και θέσεων που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο, αν και βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα πλέον στο -3 από την τρίτη Στίβενεϊτζ, όμως με αγώνα περισσότερο. Τουλάχιστον μεγάλωσε την απόσταση ασφαλείας της, στο +5, από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί πουθενά!

Εχουν μειωθεί λίγο τα προβλήματα, αν και συνεχίζουν να απουσιάζουν οι Χίλτον (ΕΠ), Οντιμάγιο (ΑΜ), Φοξ (ΜΕ), Χάροπ (ΜΕ) ενώ πρόσφατα χτύπησαν ο αμυντικός Μαγκλόιρ και ο μέσος ΜακΓουίλιαμς, με τον τεχνικό της Μπρέιντι να δηλώνει πώς οι Μαγκλόιρ, Φοξ δεν θα παίξουν ξανά φέτος! Και τιμωρημένος είναι ο ΜακΓκόουαν που εκτίει τη δεύτερη από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του.

Νορθάμπτον Στατιστικά

*Εχει 9/10 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 11/20 over 2,5 εντός έδρας, 9/17 στο πρωτάθλημα

*Εχει 11/20 G/G εντός έδρας, 9/17 στο πρωτάθλημα

*Οι 10 από τους 17 εντός έδρας αγώνες της στο πρωτάθλημα ήταν Χ στο ημίχρονο

ΜΑΝΣΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Μάνσφιλντ κέρδισε και μάλιστα με ανατροπή στο γήπεδο της Γουίμπλεντον με 1-3! Βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Αλ Χαμαντί στο 25ο λεπτό. Αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Χαρμπότλ στο 30’ και έφτασε στη νίκη με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, τα οποία σκόραραν οι Τζόνσον (66’), Κέλορ – Νταν (77’).

Η Μάνσφιλντ δεν έπαιξε το περασμένο Σάββατο λόγω κακού αγωνιστικού χώρου στο γήπεδό της. Στον τελευταίο της αγώνα κέρδισε με ανατροπή 1-3 εκτός έδρας την Γουίμπλεντον, τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της, με τρεις συνεχόμενες μακριά από το γήπεδό της. Και όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, είναι μαζί με τη Μπράντφορντ η ομάδα με τις περισσότερες εκτός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα!

Βρέθηκε εκτός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, από την έβδομη και τελευταία που οδηγεί σε αυτά. Και έμεινε ακόμη περισσότερο πίσω, στο -8, από την πρώτη τριάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο. Αλλά έχει παίξει τα λιγότερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα μαζί με την Γκρίμσμπι.

Συνεχίζουν να απουσιάζουν οι μέσοι Χάρτιγκαν, Ο’ Τουλ και ο επιθετικός Σουάν που θα μείνουν εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν. Επίσης λείπουν οι τραυματίες Ριντ (ΜΕ), Οακς (ΕΠ), ΜακΛάφλιν (ΑΜ), Τζόνσον (ΑΜ) και αμφίβολη είναι η συμμετοχή του μέσου Μάρις και του αμυντικού Χιούιτ που έχουν κάποιες ενοχλήσεις.