*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλλίας

ΝΟΡΓΟΥΙΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Στόουκ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Ράμσεί στο 38’ και τα τέρματα διπλασίασε ο ίδιος στο 71’. Το 3-0 πέτυχε ο Σάρα στο 77’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πόουελ στο 90+2’.

Επιστροφή στις νίκες για τη Νόργουιτς με μια αρκετά καλή εμφάνιση. Είχε ευκαιρίες και κατάφερε να απειλήσει με αρκετές από αυτές την αντίπαλη εστία, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που βρήκε, σκοράροντας και πάλι. Αμυντικά ήταν σταθερή σχεδόν σε όλο το ματς, όμως έδειξε αδράνεια στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα να δεχθεί εξίσου γκολ.

Να χτίσει πάνω σε αυτό το αποτέλεσμα ένα σερί θέλει ιδανικά. Έχει το πλεονέκτημα έδρας για δεύτερη συνεχόμενη φορά και μπορεί να την εκμεταλλευτεί ώστε να ξεπεράσει το δύσκολο εμπόδιο της ΚΠΡ. Αναμένεται δύσκολο ματς, καθώς η αντίπαλός της είναι αρκετά επικίνδυνη μεσοεπιθετικά και μπορεί να εκμεταλλευτεί εύκολα τυχόν αστάθειες και λάθη της. Παρ’ όλα αυτά διαθέτει μια εξαιρετική μεσοεπιθετική γραμμή που μπορεί να βρει δίχτυα ακόμα και χωρίς πολλές ευκαιρίες, αφού μέχρι στιγμής έχει αποτύχει μόλις μία φορά να σκοράρει μπροστά στο κοινό της, σε όλες τις διοργανώσεις. Αρκετά ονόματα στο απουσιολόγιό της, όμως δεν φάνηκαν να την επηρεάζουν σε καμία περίπτωση την προηγούμενη αγωνιστική. Δύσκολα θα αλλάξει πρόσωπα στην εντεκάδα του ο Ντιν Σμιθ, αφού έμεινε ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του το Σάββατο.

Νόργουιτς Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΠΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μπέρμιγχαμ, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Τράστι στο 4’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Εμάνουελ στο 29’.

Πάλεψε η ΚΠΡ, αλλά δεν μπόρεσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Μπέρμιγχαμ. Είχε πολλές ευκαιρίες, όμως δεν μπόρεσε να διαπεράσει σε καμία περίπτωση την άμυνα των γηπεδούχων, μένοντας στο μηδέν. Αμυντικά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να παραβιάσουν την εστία της στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας «ασφαλές» προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και διατήρησαν ως τη λήξη του αγώνα.

Μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα θα χρειαστεί προκειμένου να φύγει με το επιθυμητό αποτέλεσμα από την έδρα της Νόργουιτς. Δυνατό τεστ για εκείνη, καθώς αντιμετωπίζει ομάδα που προέρχεται από την Πρέμιερ Λιγκ και σίγουρα μια νίκη σήμερα θα της έδινε τεράστια ψυχολογική ώθηση ενόψει της συνέχειας. Δεν έπεισε σε καμία από τις τελευταίες δύο εξόδους της, γνωρίζοντας ισάριθμες ήττες και δείχνοντας πως δυσκολεύεται αρκετά μακριά από το γήπεδό της. Το μεγαλύτερό της πρόβλημα είναι η άμυνά της, αφού δεν μπορεί να σταματήσει αν δέχεται γκολ στις περισσότερες αναμετρήσεις της, αλλά το θετικό για εκείνη είναι πως βρίσκει εξίσου το δρόμο προς τα δίχτυα.