* Τρίτος γύρος του FA Cup. Τα παιχνίδια είναι νοκ – άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει αγώνας ρεβάνς στην έδρα των φιλοξενούμενων ομάδων.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ (Premier League)

Η Νιούκαστλ αγνοεί τη νίκη εδώ και τέσσερις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Φούλαμ (0-0 εντός έδρας) και Γουότφορντ (1-1 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Λίβερπουλ (4-0 εκτός έδρας) και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-0 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την Τρίτη (1/1) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Λουκάκου στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 64’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Ράσφορντ.

Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο Ράφα Μπενίτεθ υπογράμμισε πως δεν πρόκειται να πάρει ρίσκα στην αναμέτρηση με την Μπλάκμπερν. «Δεν πρόκειται να ρισκάρω ποδοσφαιριστές που αντιμετωπίζουν ενοχλήσεις, το σημαντικό είναι να προσεγγίσουμε σωστά την αναμέτρηση και να κερδίσουμε με την καλύτερη δυνατή ομάδα. Οι παίκτες που δεν έχουν την ευκαιρία να αγωνιστούν στην Πρέμιερ Λιγκ θα πάρουν την ευκαιρία τους», είπε ο προπονητής των «καρακαξών».

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Νιούκαστλ από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της Νιούκαστλ σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ (Championship)

Μετά από πέντε αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες, η Μπλάκμπερν επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών την Τρίτη (1/1) επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Γουέστ Μπρομ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μάλγκριου στο 53’, προτού ο Ντακ διπλασιάσει τα τέρματά τους πέντε λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε από την άσπρη βούλα του πέναλτι ο Ροντρίγκεζ στο 63’. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Γουέστ Μπρομ ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Λίβερμοουρ στο 87’.

Ο προπονητής των «ρόδων», Τόνι Μάουμπρεϊ, κάλεσε τους ποδοσφαιριστές του να απολαύσουν την ατμόσφαιρα του «St. James’ Park» στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στη Νιούκαστλ. «Θα είναι ένα πολύ καλό μάθημα για τους νεαρούς σε ηλικία ποδοσφαιριστές μας. Δεν πρόκειται να αλλάξουμε την αγωνιστική φιλοσοφία μας κόντρα στη Νιούκαστλ», είπε μεταξύ άλλων αυτός.

Προηγούμενο ματς: Η Μπλάκμπερν επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Γουέστ Μπρομ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της Μπλάκμπερν σε όλες τις διοργανώσεις.