*Αδιάφορο το παιχνίδι.

Νιμ – Λυών στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΙΜ

Σ’ ένα ματς όπου δεν υπήρχε σκοπιμότητα, η Νιμ έμεινε στο εκτός έδρας 2-2 με την Γκινγκάμπ. Ο αντίπαλος μπήκε εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκε στο 6’ με τον Τουράμ, το 2-0 ήρθε απ’ τον Μεντί στο 35’. Πίεσε πάρα πολύ η Νιμ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ισοφάρισε με τους Ριπάρ και Μπουάνγκα μέχρι το 56’, από εκεί και έπειτα αμφότερες οι ομάδες είχαν μεγάλες φάσεις, η νίκη θα μπορούσε να έχει πάει οπουδήποτε.

“Δεν υπήρχαν στόχοι για τις δύο ομάδες, θέλαμε να παίξουμε όμορφο ποδόσφαιρο και να παρουσιάσουμε καλό θέαμα. Θα μπορούσε να έχει λήξει 5-5 το παιχνίδι. Θα τερματίσουμε στο πρώτο μισό της βαθμολογίας και είμαστε πολύ χαρούμενοι γι’ αυτό”, είπε ο κόουτς Μπλακάρ. Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα για τη Νιμ, ηττήθηκε μόλις δύο φορές στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές (5-1-2). Έχουν σημειωθεί 1110  γκολ στα 37 παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, ήτοι περίπου 3 μέσο όρο ανά αγώνα. Βρίσκεται στην 7η θέση με 53 πόντους, σήμερα είναι αδιάφορη. Επιστρέφει ο Σαβανιέ (Μέσος, 31,6).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Γκινγκάμπ.

Στατιστικό: Έρχεται από 8/11 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας (δες το στην Betshop).

ΛΥΩΝ

Ήταν υποχρεωμένη να κερδίσει την Καέν την περασμένη εβδομάδα, τα κατάφερε πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Άντεξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο η Καέν, κυρίως χάρη στον γκολκίπερ Σάμπα, ο οποίος έκανε μεγάλες επεμβάσεις και έβγαλε και πέναλτι! Στο δεύτερο μέρος το γήπεδο… κατηφόρισε, η Λυών έβγαζε τη μία επίθεση μετά την άλλη, μετά το 1-0 του Ντεπάι στο 49’, η Καέν δεν είχε τρόπο να διαχειριστεί την κατάσταση. Το 2-0 ήρθε στο 54’, από εκεί και έπειτα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο των “λυονέ”.

“Θα θυμάμαι για πάντα αυτές τις στιγμές. Αξίζαμε όλα όσα πετύχαμε αυτή τη σεζόν, η οποία μπορεί να είχε κάποιες αποτυχίες (αποκλεισμός στο Κύπελλο), ωστόσο σε γενικές γραμμές κρίθηκε ικανοποιητική”, είπε ο κόουτς Ζενεσιό. Συνέχεια στις νίκες για την ομάδα του, ήταν η τέταρτη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (4-1-0), μετράει ρεκόρ 7-2-2 στις τελευταίες 11 αγωνιστικές, έχει 69 πόντους και βρίσκεται στο -6 απ’ τη δεύτερη Λιλ, η θέση της Λυών θα είναι σίγουρα η τρίτη. Περιμένει κατάκτηση του Γιουρόπα Λιγκ απ’ την Τσέλσι, έτσι ώστε η τρίτη θέση της προσφέρει απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-0 επί της Καέν.

Στατιστικό: Έρχεται από 6/8 G/G + Over 2.5.