*1η αγωνιστική

*Αήττητη σε δύο επισκέψεις της σε αυτό το γήπεδο η Αμέρικα Μινέιρο, με μία νίκη και μία ισοπαλία.

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ ΣΑΟ ΠΑΟΥΛΟ

Προηγούμενο ματς: Η Μποταφόγκο Σάο Πάουλο κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Ανάπολις, με ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με από γκολ του Λαγκόα στο 34’, πριν ισοφαρίσει με τον Άλεξ Σάντρο στο 43’, ενώ πήρε τη νίκη σκοράροντας πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, με τέρμα του Ματέους Κόστα στο 45’.

Η Μποταφόγκο Σάο Πάουλο κέρδισε με 2-1 εντός έδρας την Ανάπολις στο κύπελλο Βραζιλίας, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση. Βέβαια η κληρωτίδα δεν της έκανε τη χάρη, αφού την έφερε απέναντι στην Παλμέιρας!

Από αυτήν γνώρισε και την τελευταία της ήττα, στο πολιτειακό πρωτάθλημα, εκεί που δεν τα πήγε καθόλου καλά. Πάντως είναι αήττητη στα τρία τελευταία παιχνίδια στο γήπεδό της, κερδίζοντας τα δύο με ίδιο σκορ (2-1).

Σίγουρα ελπίζει σε καλύτερη τύχη στο εθνικό πρωτάθλημα, με τον Πορτογάλο τεχνικό της, Πάουλο Γκόμες, να δηλώνει πώς “χτίζουν” μία ομάδα που θα είναι δύσκολη αντίπαλος για οποιαδήποτε άλλη της κατηγορίας.

Πάντως από την τελευταία της αγωνιστική υποχρέωση έχει περάσει περισσότερο από ένας μήνας!

Μποταφόγκο Σάο Πάουλο Στατιστικά

*7/9 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*4/7 G/G εντός έδρας

*4/7 over 2,5 εντός έδρας

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Αμέρικα Μινέιρο κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Ατλέτικο Μινέιρο, ανοίγοντας το σκορ με αυτογκόλ του Μπρούνο Φουκς στο έκτο λεπτό. Και παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον Παουλίνιο στο 48’, πήρε τη νίκη με τέρμα του Βίτορ Ζακαρέ στο 67ο λεπτό.

Η Αμέρικα Μινέιρο έχει επίσης να αγωνιστεί περίπου ένα μήνα, από τότε που έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Ατλέτικο Μινέιρο, για το πολιτειακό πρωτάθλημα, στα ημιτελικά του θεσμού, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την διεκδίκηση του τίτλου.

Μάλιστα το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό, αφού προς το τέλος του αποβλήθηκαν τρεις παίκτες της! Αλλά αυτό δεν την επηρεάζει ενόψει του σημερινού αγώνα, καθώς θεωρείται άλλος θεσμός.

Έπαιξε κάποια φιλικά όλη αυτή την περίοδο, με στόχο να παρουσιαστεί πανέτοιμη στο σημερινό πρώτο παιχνίδι για ένα αρκετά δύσκολο εθνικό πρωτάθλημα, όπου στόχος δεν μπορεί να είναι άλλος από την άνοδο.