*Παιχνίδι για την έκτη και τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου του Κόπα Λιμπερταδόρες.

*Η βαθμολογία του ομίλου: Ατλέτικο Παραναένσε 9 (10-4), Μπόκα Τζούνιορς 8 (9-5), Ντεπόρτες Τολίμα 5 (5-8), Χόρχε Γουίνστερμαν 5 (5-12)

*Προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου. Στη φάση των «16» όσες ομάδες έχουν τερματίσει πρώτες θα παίξουν με δεύτερες, ανάλογα με την βαθμολογική τους κατάταξη.

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Η Μπόκα Τζούνιορς κέρδισε και στον επαναληπτικό του Λιγκ Καπ της Αργεντινής (του κυπέλλου που συμμετέχουν μόνο οι ομάδες της πρώτης κατηγορίας) με 3-1 εντός έδρας την Γοδόι Κρουζ, περνώντας στα προημιτελικά του θεσμού. Προηγήθηκε πολύ νωρίς, με τέρμα του Αμπίλα στο έκτο λεπτό, ενώ στο 56’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 και παρότι μείωσε ο Πριέτο στο 80ο λεπτό, σκόραρε και τρίτο γκολ με τον Ζαράτε στο 88ο λεπτο.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της στα εφτά τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει, με τελευταία ήττα της από τη σημερινή αντίπαλο! Στο γήπεδό της μάλιστα έχει έξι νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία παιχνίδια της, με το τελευταίο γκολ που δέχθηκε να είναι το πρώτο σε αυτό το διάστημα! Με νίκη απόψε παίρνει την πρώτη θέση του ομίλου, με ισοπαλία εξασφαλίζει την πρόκριση, την οποία μάλλον θα πάρει και αν χάσει, αφού για να μην περάσει στους «16», θα πρέπει να ηττηθεί με μεγάλο σκορ και ο νικητής του άλλου ζευγαριού του ομίλου να κερδίσει με μεγάλο σκορ διαφορά!

Θα λείψει λόγω τραυματισμού ο μέσος Ρεϊνόσο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπόκα Τζούνιορς κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Γοδόι Κρουζ για το Λιγκ Καπ της Αργεντινής.

Στατιστικό: Τα εννιά από τα 12 παιχνίδια της μέσα στο 2019 είχαν 2-3 γκολ.

Το Μπόκα Τζούνιορς – Ατλέτικο Παραναένσε παίζει στην Betshop

Δείτε τα αποτελέσματα ποδοσφαίρου

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΝΑΕΝΣΕ

Η Ατλέτικο Παραναένσε πλησίασε πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη έπειτα από τέσσερις σερί ήττες εκτός έδρας, αλλά τελικά έμεινε στο 1-1 στο γήπεδο της Σαπεκοένσε, δεχόμενη την ισοφάριση στο 90’ από τον Εβεράλντο και ενώ είχε προηγηθεί με τον Ρόνι στο 76’. Το ξεκίνημα της στο εθνικό πρωτάθλημα της Βραζιλίας μπορεί να χαρακτηριστεί μέτριο, αλλά έπαιξε δύο παιχνίδια εκτός και μόλις ένα εντός, εκεί που είναι αρκετά πιο δυνατή.

Στο σημερινό παιχνίδι ουσιαστικά θέλει να μην χάσει για να κατακτήσει την πρώτη θέση του ομίλου, αν και η βαθμολογική της συγκομιδή είναι από τις πιο χαμηλές πρώτων ομάδων των ομίλων. Βέβαια έχει εξασφαλισμένη τη συμμετοχή στη φάση των «16», μένει να μάθει τον αντίπαλο της στην επόμενη φάση.

Ο τεχνικός της, Τιάγκο Νούνιες, είπε πως σέβεται πάρα πολύ τη σημερινή τους αντίπαλο και νομίζει πως το ίδιο θα ισχύει πλέον και αντίστροφα, μετά το 3-0 του πρώτου γύρου. Από εκεί και πέρα είπε πως περιμένει με ανυπομονησία το σημερινό παιχνίδι, ξέρει πως η ατμόσφαιρα στο γήπεδο θα είναι «καυτή» και θα πρέπει να παίξουν έξυπνα, γνωρίζοντας πως αγωνίζονται για δύο αποτελέσματα.

Εχουν επιστρέψει οι περισσότεροι από τους τραυματίες της ομάδας, με μοναδικό απόντα και εκτός αποστολής τον τραυματία αμυντικό Τιάγκο Ελένο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ατλέτικο Παραναένσε έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Σαπεκοένσε για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει τέσσερα σερί G/G.