*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Σουόνσι-Μπλάκμπερν 0-3.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Γουέστ Μπρομ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μολούμπι στο 73’, όμως δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Μπρέρετον Ντίαζ στο 89’.

Πάλεψε η Μπλάκμπερν και κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από τη δύσκολη έδρα της Γουέστ Μπρομ. Μοιρασμένο παιχνίδι τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ να παραμένει απαράλλακτο στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και κατάφερα να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά στα τελευταία λεπτά κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Να ξεφύγει από τη μετριότητα επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα είναι ο στόχος της, έχοντας σήμερα το πλεονέκτημα έδρας ύστερα από διάστημα δύο εβδομάδων. Είναι μαχητική και το αποδεικνύει σε κάθε αναμέτρησή της, όμως δυσκολεύεται αρκετά αμυντικά και αυτό της έχει κοστίσει πολλούς και σημαντικούς βαθμούς αυτή την περίοδο, με αποτέλεσμα να παραμένει εκτός εξάδας. Μπροστά στο κοινό της είναι πολύ πιο επικίνδυνη, καθώς σκοράρει με μεγαλύτερη συνέπεια, αλλά τελευταία έχει δείξει αρκετά προβλήματα αμυντικά, τα οποία δεν της επέτρεψαν να κρατήσει το μηδέν στην εστία της.

Μπλάκμπερν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΟΥΟΝΣΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μπλάκπουλ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Σορινόλα στο 21’, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Πατίνο στο 57’. Το 1-1 πέτυχε ο Κάρεϊ στο 70’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κόνολι με αυτογκόλ στο 73’.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Σουόνσι. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν στην εστία της, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Παρ’ όλα αυτά λίγα λεπτά αργότερα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα ξανά, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και διατήρησε αυτή τη φορά ως το τελευταίο σφύριγμα.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά το θετικό αποτέλεσμα της προηγούμενης αγωνιστικής, θέλει ιδανικά να παραμείνει στο δρόμο αυτόν προκειμένου να μειώσει και πάλι την απόσταση από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι-οφ. Βελτιωμένη στο επιθετικό της κομμάτι, έδειξε αποτελεσματικότητα και δημιουργικότητα, αλλά και πάλι λίγο έλλειψε να χάσει το τρίποντο, αφού τα προβλήματα στο αμυντικό της κομμάτι καλά κρατούν. Μακριά από το γήπεδό της είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη σε ότι αφορά το σκοράρισμα, αλλά ταυτόχρονα δεν μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ, μετρώντας έξι σερί ματς χωρίς να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.