*Επτά φορές έχει συναντηθεί με γερμανικές ομάδες η Μπεσίκτας, δεν κατάφερε ποτέ να γευτεί τη χαρά της νίκης, μετρώντας απολογισμό 0-1-6. Τελευταία φορά ήταν το 2009 με αντίπαλο τη Βόλφσμπουργκ για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Αήττητη είναι η Μπεσίκτας στα εννιά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια που έδωσε στην Ευρώπη, με ρεκόρ 4-5-0, ενώ έχει ηττηθεί μόλις μια φορά στις 17 πρόσφατες αναμετρήσεις στην έδρα της (9-7-1).

* Η Λειψία δίνει το πρώτο ευρωπαϊκό εκτός έδρας παιχνίδι στην παρθενική της συμμετοχή στην Ευρώπη μετά από μόλις οχτώ χρόνια ζωής!

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Την πρώτη της ήττα στην Super Lig γνώρισε το Σάββατο η Μπεσίκτας, στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής από τη Φενερμπαχτσέ εκτός έδρας. Δεν μπόρεσε να σπάσει την «κατάρα» του «Σουκρού Σαράτσογλου, δεν υστέρησε σε κανένα σημείο του αγώνα, η αντίπαλος σκόραρε με δύο πέναλτι στο 20’ και στο 86’, για να μειώσει ο Μπάμπελ ένα λεπτό αργότερα (87’) για το τελικό 2-1, σε ένα γενικά κακό από πλευράς ποιότητας παιχνίδι με πολλά νεύρα και πολλές εντάσεις και έναν διαιτητή να μη δείχνει τάση να «χαριστεί» και να βγάζει πολλές κίτρινες και πέντε κόκκινες (οι τρεις στην Μπεσίκτας). Πρώτη ήττα στη νέα σεζόν για την Μπεσίκτας μετά από τρεις σερί νίκες και πέντε αγωνιστικές αήττητη (4-1-0), βρίσκεται στη δεύτερη θέση μαζί με τη νεοφώτιστη Γκοζτέπε στους 13 πόντους, στο -3 απ’ την πρωτοπόρο Γαλατάσαραι και στο +2 απ’ τη Φενερμπαχτσέ.

Στο Τσάμπιονς Λιγκ, τώρα, στην πρεμιέρα των ομίλων δε φανταζόταν τέτοιο ονειρικό ξεκίνημα μετά τη νίκη στην Πορτογαλία επί της Πόρτο (1-3). Παρουσιάστηκε σοβαρή και συνάμα αποτελεσματική, προηγήθηκε 2-1 στο πρώτο ημίχρονο, ήταν άψογα στημένη στην επανάληψη και παρά την πίεση που δέχθηκε, κατάφερε να αντισταθεί ιδανικά, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβό της στο φινάλε της αναμέτρησης (1-3). Ο τεχνικός Σενόλ Γιουνές ζήτησε από τους παίκτες του την ανάλογη σοβαρότητα και κόντρα στους Γερμανούς: «Η Λειψία είναι μια επικίνδυνη ομάδα, διαθέτει καλούς παίκτες από τη μέση και μπροστά και χρειάζεται προσοχή. Πρέπει να είμαστε έξυπνοι και υπομονετικοί στο παιχνίδι μας, θα είναι σημαντικό να πετύχουμε ακόμη μια νίκη, πόσο μάλλον μέσα στην έδρα μας και με τον κόσμο στο πλευρό μας», υποστήριξε ο έμπειρος τεχνικός. Εκτός αποστολής ο Γκιονούλ (Αμυντικός), αμφίβολος ο Αντριάνο (Αμυντικός, 2, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Φενέρμπαχτε.

Στατιστικό: Από δύο γκολ και πάνω πέτυχε η Μπεσίκτας στις οκτώ απ’ τις εννιά πρόσφατες εντός έδρας αναμετρήσεις της. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Μπεσίκτας – Λειψία παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΛΕΙΨΙΑ

Από τη δική της, πλευρά η Λειψία χωρίς να συγκινήσει τα πλήθη με την απόδοσή της, έβγαλε αντίδραση το Σάββατο στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 της Άιντραχ Φρανκφούρτης εντός έδρας. Προηγήθηκε στο πρώτο μέρος (1-0 στο 28’), πάτησε πάνω στο υπέρ της προβάδισμα, διπλασίασε τα τέρματά της στο 64’ της συνάντησης και παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 77’ (2-1), δεν απειλήθηκε σοβαρά με ισοφάριση στο υπόλοιπο του αγώνα. Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Λειψία μετά από δύο αγωνιστικές χωρίς νίκη, την ισοπαλία με την Γκλάντμπαχ (2-2 εντός έδρας) και την ήττα από την Άουγκσμπουργκ (1-0 εκτός έδρας). Ανέβηκε στην έκτη θέση της Μπουντεσλίγκα με δέκα πόντους, στο -2 από το τέταρτο Ανόβερο και στο -6 από την κορυφή.

Για «σταχτοπούτα» στο Τσάμπιονς Λιγκ, τα πήγε αρκετά καλά στο εντός έδρας πρώτο παιχνίδι του ομίλου με τη Μονακό, με την οποία παραχώρησε ισοπαλία 1-1 και με βάση την εικόνα της άξιζε πολλά παραπάνω. Προηγήθηκε στο 32’ (1-0), δέχθηκε άμεσα την ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα (1-1 στο 34’), ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο στη συνέχεια, δημιούργησε ευκαιρίες για να βρει το γκολ της νίκης, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

«Πρέπει να είμαστε προσηλωμένοι επί 90 λεπτά στο στόχο μας, ξέρουμε τι μας περιμένει, αλλά ήρθαμε εδώ αποφασισμένοι να διεκδικήσουμε κάτι καλό», υποστήριξε ο Χάζενχιτλ, ο οποίος στάθηκε εξαιρετικά άτυχος, καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα με τη βίζα του κατά την είσοδό του στην Τουρκία. Όλα κύλησαν ομαλά και το ζήτημα ταχτοποιήθηκε άμεσα. Ταξίδεψαν με την αποστολή στην Κωνσταντινούπολη ο χρήσιμος χαφ Κεϊτά, ο οποίος είναι τιμωρημένος στο πρωτάθλημα, αλλά και ο εξτρέμ Καμπλ. Αμφότεροι πάντως αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμού και είναι αμφίβολοι, ο πρώτος  είναι σε καλύτερη κατάσταση και έχει σοβαρές πιθανότητες να ξεκινήσει ακόμη και βασικός.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τη Λειψία 2-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια της Λειψίας.