*Δεύτερο ματς για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Τραγική η εκτός έδρας προϊστορία του Ολυμπιακού επί αγγλικού εδάφους, μετράει 12 ήττες σε 13 επισκέψεις, η νίκη του σημειώθηκε το 2015 επί της Άρσεναλ (2-3) για το Τσάμπιονς Λιγκ. Έχει συνολικό επιμέρους σκορ 6-36! Σε συνολικά 29 ματς με Άγγλους, μετράει ρεκόρ 11-3-15.

*Από 11/14 εκτός έδρας NG έρχεται ο Ολυμπιακός στο Γιουρόπα Λιγκ.

*Ασταθής η Μπέρνλι εντός έδρας, μετράει ρεκόρ 8-10-12 στα τελευταία 30 ματς στο γήπεδο της σε όλες τις διοργανώσεις, δέχτηκε γκολ στα 21/30 παιχνίδια.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Ολυμπιακός – Μπέρνλι 3-1): Νευρικός και αγχωμένος στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, μπορεί να προηγήθηκε στο 19’ με τον Φορτούνη, ωστόσο στη συνέχεια ασχολήθηκε υπέρ το δέον με τον διαιτητή και έχασε τη συγκέντρωση του. Ισοφάρισε με πέναλτι του Γουόρντ η Μπέρνλι στο 33’, το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε… μονοπώλιο του Ολυμπιακού, που πήρε προβάδισμα στο 48’ με κεφαλιά του Μπουχαλάκη και έφτασε στο 3-1 στο 60’ με το πέναλτι του Φορτούνη. Με 10 παίκτες απ’ το 59’ η Μπέρνλι, δεν κατάφερε να δείξει αντίδραση.

ΜΠΕΡΝΛΙ (Αγγλία, -)

Ένα μικρό θαύμα αναζητά σήμερα η Μπέρνλι, η οποία μπορεί να αποτελεί ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ, εντούτοις έδειξε ότι το επίπεδο της δεν είναι ιδιαίτερα… ευρωπαϊκό. Ο κόουτς Ντάις θεώρησε ότι είχε τη δυνατότητα να κάνει σαρωτικό ροτέισον στην ενδεκάδα του αγώνα της περασμένης Πέμπτης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», οι παίκτες του εκμεταλλεύτηκαν την νευρικότητα του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος και διαχειρίστηκαν αρκετά καλά την κατάσταση, ωστόσο τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο δεν εξελίχθηκαν καλά. Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές, έφτασαν δίκαια στο 3-1 στο 60’, η Μπέρνλι έπαιζε με 10 παίκτες, το γεγονός ότι το 3-1 έμεινε μέχρι το φινάλε αποτελεί επιτυχία για τους Άγγλους.

Έκανε αναφορά στη διαιτησία ο κόουτς Ντάις, επεσήμανε ότι ο ρέφερι είχε διαφορετική συμπεριφορά στα δύο ημίχρονα, για να προσθέσει: «Είχαμε μία καλή νοοτροπία και απόδοση και μετά το 3-1. Η πρόκριση είναι ακόμα ανοιχτή. Ευελπιστούμε να είμαστε αυτοί που θα χαμογελάσουμε εφόσον παιχθεί ποδόσφαιρο επί ίσοις όροις». Επανέφερε τους βασικούς στο εκτός έδρας ματς με τη Φούλαμ την Κυριακή, ωστόσο η εικόνα της ομάδας του ήταν ακόμη χειρότερη. Δέχτηκε γκολ στο 4’, ισοφάρισε στο 10’, η Φούλαμ σκόραρε δύο φορές απ’ το 36’ μέχρι το 38’, στο 41’ μείωσε η Μπέρνλι. Προσπάθησε να βρει τρίτο γκολ στο δεύτερο μέρος, αλλά το 4-2 στο 83’ τελείωσε οριστικά το παιχνίδι.

Ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για την Μπέρνλι, σειρά αγώνων που δέχτηκε συνολικά 10 γκολ, σήμερα προφανώς οφείλει να είναι περισσότερο προσεκτική, καθότι ένα γκολ από μεριάς Ολυμπιακού θα κάνει το έργο της ακόμη δυσκολότερο. «Πρέπει να έχουμε το ένα μάτι μας στραμμένο στην Κυριακή, αλλά αυτό είναι μόνο το ένα μάτι. Είχαμε ένα δύσκολο και πολύπλοκο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Τα θετικά αυτής της διοργάνωσης είναι ότι μας δίνει τιμή. Η Μπέρνλι στην Ευρώπη. Ένας πρώην παίκτης μας είπε χθες ότι δεν πίστευε ότι θα ζούσε ποτέ αυτή την μέρα για να το δει», επεσήμανε ο Ντάις.

Περίεργο το κλίμα στον περίγυρο της ομάδας, αρκετοί δε διστάζουν να τονίσουν ότι θα ήταν καλύτερα να αποκλειστεί απ’ την Ευρώπη, έτσι ώστε να μην το «πληρώσει» στην Πρέμιερ με ενδεχόμενο υποβιβασμό. Εκτός είναι οι Ντεφούρ και Μπρέιντι, τραυματίας ο  Γκούντμουντσον, τιμωρημένος ο Γκίμπσον, σίγουρα θα γίνουν αλλαγές στην ενδεκάδα, αλλά όχι στον βαθμό του πρώτου αγώνα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-2 κόντρα στη Φούλαμ.

Στατιστικό: Έρχεται από τρία σερί Over 3.5 + G/G (δες το στον Stoiximan).

Δείτε τα προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

Το Μπέρνλι – Ολυμπιακός παίζει στον Stoiximan

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελλάδα, 29)

Η μισή δουλειά έγινε για τον Ολυμπιακό, που προστάτευσε την έδρα του κόντρα στην Μπέρνλι, πήρε ένα καλό σκορ, μοναδικό μελανό σημείο το γεγονός ότι παραβιάστηκε η εστία του. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στους Άγγλους, ξεπέρασαν τον εκνευρισμό που είχαν στο πρώτο μέρος λόγω των διαιτητικών αποφάσεων, έφτασαν δίκαια στο 3-1, το οποίο τους προσφέρει προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς. Ηγετική εμφάνιση απ’ τον Φορτούνη, που σκόραρε δύο φορές και είναι ιδιαίτερα ανεβασμένος στα πρώτα ματς της χρονιάς, δείχνει να βρίσκει τον παλιό καλό εαυτό του.

Ακολούθησε το εντός έδρας 1-0 επί του Λεβαδειακού στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος, σε ματς όπου ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε ελάχιστες αλλαγές στην ενδεκάδα. Οι μοναδικοί εκ των βασικών που δεν αγωνίστηκαν καθόλου ήταν οι Μιράντα και Ποντένσε, ένα ημίχρονο έπαιξε ο Μπουχαλάκης, σχεδόν όλο το ματς έβγαλε ο Φορτούνης. Με 23 τελικές προσπάθειες τελείωσαν οι Πειραιώτες, που ήταν ξανά αρκετά δημιουργικοί, τελικά ένα φάουλ του Χριστοδουλόπουλου στο 62’ αποδείχτηκε αρκετό για να καμφθεί η αντίσταση του γκολκίπερ Επασί, ο οποίος ουσιαστικά έπαιζε μόνος του για τον Λεβαδειακό.

Μέχρι στιγμής, οι ερυθρόλευκοι αφήνουν εξαιρετικές εντυπώσεις σε όλες τις διοργανώσεις, σκόραραν 11 γκολ σε τέσσερα παιχνίδια και μοιάζουν να βρίσκονται (τουλάχιστον) ένα επίπεδο πιο ψηλά από πέρυσι. Ο Ντάις έχρισε φαβορί τον Ολυμπιακό, ωστόσο ο Μαρτίνς διαφώνησε: «Όχι, δεν το δέχομαι αυτό. Ξέρουμε πόσο καλή μπορεί να γίνει η Μπέρνλι στην έδρα της. Είναι μία ομάδα που κατέκτησε την 7η θέση πέρσι στην Πρέμιερ Λιγκ. Σίγουρα αυτό δεν το κατέκτησε χωρίς να είναι μία πολύ καλή ομάδα. Πιστεύω ότι θα αλλάξει τον τρόπο παιχνιδιού της σε σχέση με το πρώτο ματς. Νομίζω ότι όπως στα τελευταία 10 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου προσπάθησε να μας δημιουργήσει προβλήματα, αυτό θα κοιτάξει να κάνει από το πρώτο λεπτό».

Αγγλικά και ελληνικά ΜΜΕ ανέφεραν χθες ότι ο Ολυμπιακός κλείνει τον Γιάγια Τουρέ (φόρεσε τα ερυθρόλευκα τη σεζόν 2005-2006), ο Μαρτίνς ουσιαστικά το επιβεβαίωσε τονίζοντας: «Δεν θέλω να πω κάτι για παίκτες που δεν έχουν έρθει ακόμη στην ομάδα». Δεν αλλάζει κάτι στα σχέδια για την ενδεκάδα, η μοναδική θέση που ίσως έχουμε νέο πρόσωπο είναι το κέντρο άμυνας, εκεί όπου ο Μεριά διεκδικεί τη θέση του Μιράντα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 κόντρα στον Λεβαδειακό.

Στατιστικό: Έρχεται από 6/8 NG σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.