* 21η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Μπέρνλι στα 7 τελευταία μεταξύ τους (4-3-0), αλλά τα τρία τελευταία στο Turf Moor έληξαν ισόπαλα.

* Στα τρία προηγούμενα παιχνίδια της σεζόν μεταξύ νεοφερμένων ομάδων επιτεύχθηκαν 13 γκολ.

* Στον 1ο γύρο (03/10): Λούτον – Μπέρνλι 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΕΡΝΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Τότεναμ. Ο Πόρο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 78ο λεπτό.

Φιλότιμη η προσπάθεια της περασμένης Παρασκευής στο Λονδίνο για τους “clarets”, δεν έκανε πολλές αλλαγές στην 11αδα του ο Κομπανί, αλλά δεν γλίτωσε τον αποκλεισμό από το FA Cup και δικαίως.

Αμύνθηκε καλά σε χαμηλά μέτρα στην έδρα της Τότεναμ, δεν επέτρεψε καθαρές ευκαιρίες, αλλά πληγώθηκε από ένα εκπληκτικό βολέ του Πόρο αργά στο ματς και δεν είχε αντίδραση στο 1-0. Φτωχή η δημιουργία της σε ένα ακόμη παιχνίδι, αλλά στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων είχε την στιγμή της να οδηγήσει το ζευγάρι σε ρεβάνς.

Αυτή ήταν 3η διαδοχική ήττα, προηγήθηκε το 3-2 στο Μπέρμιγχαμ, όπου λύγισε με πέναλτι στο 89’ από την Άστον Βίλα, παίζοντας με παίκτη λιγότερο για σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Επιστρέφει στο Turf Moor μετά την Boxing Day, όταν με το 0-2 της Λίβερπουλ υπέστη την 11η ήττα στα 12 τελευταία εντός έδρας της Πρέμιερ Λιγκ

“Έχουμε ξεπεράσει το σημείο που κάνει κάθε απαίτηση να πάρουμε βαθμούς σε κάθε παιχνίδι. Η πίστη μας παραμένει ίδια και είναι στο χέρι μας να κερδίσουμε τη Λούτον.” δήλωσε ο κόουτς Κομπανί.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο σημαντικός Μπέργκε (μέσος), αλλά η διαθεσιμότητα των επίσης βασικών Τέιλορ (αρ. μπακ), Μπέγερ (στόπερ), Φόστερ (φορ) είναι εν αμφιβόλω. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Έκνταλ (στόπερ), Κολεόσο (εξτρέμ).

ΜΠΕΡΝΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 10/12 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΛΟΥΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπόλτον.

Απέτυχαν να επιβεβαιώσουν τον ρόλο του φαβορί στο κυριακάτικο ζευγάρι για το FA Cup οι “χάτερς” κι έβαλαν κι άλλο παιχνίδι στο καλεντάρι τους. Απέτυχαν να διασπάσουν την άμυνα της Μπόλτον που αγωνίζεται δύο κατηγορίες χαμηλότερα και την Τρίτη θα ταξιδέψουν στην έδρα της για τον επαναληπτικό αγώνα.

Δεν άλλαξε πολλά στην 11αδα του ο κόουτς Έντουαρντς, αλλά δεν βρήκε λύσεις σε ρόλο πρωτοβουλίας (63% κατοχή). Νωχελική στο πρώτο ημίχρονο η Λούτον, απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους, μετά την ανάπαυλα ανέβασε στροφές και είχε δύο καθαρές ευκαιρίες με Μόρις και Ντάουτι (δοκάρι). Ο δεύτερος είναι #2 στην Πρέμιερ Λιγκ σε δημιουργία ευκαιριών (22) από στατικές φάσεις.

Στο κλείσιμο του 2023 γνώρισε πλασματική εντός έδρας ήττα από την Τσέλσι (2-3), σε αναμέτρηση που δεν υστέρησε σε κάποιο κομμάτι του αγώνα, πέραν από τις τελικές εκτελέσεις. Οι “μπλε” είχαν την ποιότητα και την τιμώρησαν για τις αρκετές ημιτελείς προσπάθειές της.

“Προσπαθούμε να διατηρήσουμε την αρμονία στα αποδυτήρια. Το μήνυμα είναι να είμαστε γενναίοι και να μην φοβόμαστε να κάνουμε λάθη. Ενθαρρύνουμε τους παίκτες να ευχαριστιούνται την ζωή και το παιχνίδι.” δήλωσε ο κόουτς Έντουαρντς.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσε κάρτες ο Μπράουν (επιθετικός), παραμένουν εκτός οι σημαντικοί Νακάμπα (μέσος), Λόκιερ (στόπερ) με προβλήματα υγείας, ενώ ο επιδραστικός Καμπορέ (δεξί μπακ/χαφ) λείπει με την Εθνική Μπουρκίνα Φάσο. Πλησιάζουν στην επιστροφή τους οι Μπερκ (στόπερ), Ποτς (αρ. μπακ).