* 13η αγωνιστική

* Η Μπενεβέντο δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα οχτώ από τα εννέα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Μπενεβέντο γνώρισε την ήττα από το ημίχρονο στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Μπενεβέντο γνώρισε την ήττα στα 12 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα παραμένει η Μπενεβέντο μετά το πέρας 12 αγωνιστικών στο πρωτάθλημα, στις οποίες γνώρισε ισάριθμες ήττες, παραμένοντας το νούμερο ένα φαβορί για υποβιβασμό στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας. Πριν τη διακοπή για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 το συγκρότημα του Ντε Τζέρμπλι δεν κατάφερε να φύγει από το Τορίνο με ένα θετικό αποτέλεσμα, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τη Γιουβέντους.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 19’ με το γκολ του Τσιτσιρέτι. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 57’ ο Ιγκουαΐν έφερε τα πράγματα στα ίσα για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 1-1. Την ανατροπή των δεδομένων και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε οχτώ λεπτά αργότερα με κεφαλιά ο Κουαντράδο, μετά τη σέντρα ακριβείας του Άλεξ Σάντρο. Στις τέσσερις από τις έξι συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «μάγισσες» για την ίδια διοργάνωση σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Μιλώντας στην ιταλική εφημερίδα «Gazzetta dello Sport» ο πρόεδρος της Μπενεβέντο, Ορέστε Βιγκόριτο, επέμεινε πως η ομάδα του θα παραμένει στη μεγάλη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας, ρίχνοντας το φταίξιμο στις …μάγισσες για την άσχημη πορεία αυτής, μέχρι στιγμής. «Το φταίξιμο πέφτει στις κακές επιρροές που τριγυρίζουν την πόλη εδώ και χρόνια, τις μάγισσες! Ναι, είμαι προληπτικός, δεν το κρύβω. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα κερδίσουμε την παραμονή μας», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο ισχυρός άντρας των νεοφώτιστων.

Προηγούμενο ματς: Η Μπενεβέντο γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Γιουβέντους για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Μπενεβέντο για το πρωτάθλημα (δες το στην Stoiximan)

Δείτε τα προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

Το Μπενεβέντο – Σασουόλο παίζει στον Stoiximan

ΣΑΣΟΥΟΛΟ

Από τρεις σερί ήττες προέρχεται στο πρωτάθλημα η Σασουόλο, η οποία παραμένει οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα και στο +8 από τη σημερινή αντίπαλό της. Πιο συγκεκριμένα αφού επικράτησε της Σπαλ (1-0 εκτός έδρας) στις 22 Οκτωβρίου δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ουντινέζε (1-0 εντός έδρας), Νάπολι (3-1 εκτός έδρας) και Μίλαν (2-0 εντός έδρας).

Πριν από τη διακοπή για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 κόντρα στη Σασουόλο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 39’ με τον Ρομανιόλι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 67’ ο Σούσο, μετά την ασίστ του Μπορίνι. Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «νεροβέρντι» για το πρωτάθλημα σημείωσαν δύο νίκες και πέντε ήττες.

Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε GG. Σε συνέντευξη που παραχώρησε στο «Sky Sport Italia» ο προπονητής της Σασουόλο, Κριστιάν Μπούκι, υπογράμμισε πως η ομάδα βρίσκεται σε μία πολύ ιδιαίτερη στιγμή. «Θα πρέπει να βελτιωθούμε από κάθε άποψη στη συνέχεια. Κατά τη διάρκεια της διακοπής του πρωταθλήματος δουλέψαμε για αυτό. Μας λείπει η συνέχεια και η σταθερότητα. Πρέπει να ωριμάσουμε και να μεγαλώσουμε αγωνιστικά», είπε μεταξύ άλλων αυτός.

Προηγούμενο ματς: Η Σασουόλο γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μίλαν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Σασουόλο γνώρισε την ήττα από το ημίχρονο στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.