*22η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Μποέμιανς 1905 – Μπάνικ Οστράβα 1-1

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Εντυπωσιακό αήττητο δεκατριών αγώνων τρέχει η Μπάνικ Οστράβα απέναντι στην Μποέμιανς (10-3-0).

ΜΠΑΝΙΚ ΟΣΤΡΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Έβγαλε αντίδραση και επικράτησε με 1-3 της Μπόλεσλαβ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 17′, ισοφαρίστηκε προσωρινά στο 28′, αλλά πριν το ημίχρονο ανέκτησε το προβάδισμά της (42′). Στις καθυστερήσεις αυτού μάλιστα, βρήκε και τρίτο γκολ (45+1′).

Μπήκε άκρως προβληματικά στο 2024 με δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, ωστόσο στο εκτός έδρας με αντίπαλο την Μπόλεσλαβ κατάφερε να βγάλει αντίδραση και επικράτησε δίκαια με 1-3. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, έκανε ότι ήθελε επιθετικά και κατόρθωσε να πάρε ένα προβάδισμα αρκετά σημαντικό, εν όψει της επανάληψης όπου αρκέστηκε σε μια απλή διαχείριση.

Ανέβηκε ξανά στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, ελπίζει το αποτέλεσμα αυτό να αποτελέσει οδηγό για την συνέχεια, καθώς η κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη εξάδα συνιστά βασικό στόχο για εκείνη. Τραυματίες οι Κλίμα και Κουμπάλα.

Μπάνικ Οστράβα Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ 1905

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 0-2 από την Βικτόρια Πλζεν εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δέχτηκε αμφότερα τα τέρματα από νωρίς (5′, 12′).

Άδοξα έχασε στο εντός με την Πλζεν, το σκορ ουσιαστικά διαμορφώθηκε στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Πλασματική στατιστική εικόνα της αναμέτρησης στην συνέχεια, με την Μποέμιανς να χάνει ευκαιρίες αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, την ίδια ώρα που η φιλοξενούμενη έκανε απλή διαχείριση στο σκορ.

Συμπλήρωσε έξι παιχνίδια χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-3-3) και δεν θυμίζει σε πολλά την περσινή ομάδα που κατάφερε να φτάσει ως τα ημιτελικά του κυπέλλου και να βγει στην Ευρώπη. Συμπλήρωσε κάρτες ο Κοστλ, τραυματίες οι Νόβακ, Νέσιντ, Βάλα και Σμρζ. Φρέσκο πρόβλημα για τον μπακ Ντοστάλ, που υπέστη τραυματισμό κατά την περίοδο της προετοιμασίας. Εκτός και ο Γιάνος.